Avíza

Dejiny basketbalu


Na rozdiel od iných športov, ktoré sa vyvíjali v priebehu času, bol basketbal vynájdený v podstate od nuly dr. Jamesom Naismithom, hoci mohol byť ovplyvnený detskou hrou s hádzaním kameňov. V roku 1891, keď Naismith musel vyvinúť indoor hru pre študentov na YMCA Training School v Springfielde v štáte Massachusetts, prišiel s činnosťou, ktorú nazval “basket ball.” Zatiaľ čo väčšina Naismithových základných pojmov zostáva, ostatné aspekty pôvodnej hry, vrátane koša a zadnej dosky sa výrazne zmenili.

Pôvodná doska

V pôvodnej hre Naismith boli broskyňové koše pripevnené na balkónové zábradlie 10 stôp nad hracou plochou. Neboli tam žiadne podporné dosky. Prvé zadné dosky boli pridané o niekoľko rokov neskôr - niekedy v období medzi 1893 a 1896 -, ale nemali za cieľ pomôcť strelcom. Skôr bránili fanúšikom, ktorí sedeli na balkóne, aby sa dotkli lopty v hre. Prvé dosky boli vyrobené buď z kuracieho drôtu alebo z dreva.

Umiestnenia

Niektoré počiatočné dosky boli umiestnené priamo na steny. To umožnilo hráčom skočiť a postaviť svoje nohy na stenu pomocou povrchu, aby ich pri streľbe posilnili smerom k koši. Výsledkom bolo, že doska bola umiestnená 2 stopy od stien, počnúc rokom 1916. V roku 1939 bola marža zdvojnásobená na 4 stopy, aby hráči dostali viac priestoru na manévrovanie pod kôš. Zadná doska zostáva v modernej hre 4 stopy od koncovej čiary.

Sklo

Prvé sklenené doštičky boli predstavené v roku 1910. Sklo bolo krátko zakázané v roku 1916, ale Indiana University pomohla popularizovať sklenené doštičky okolo roku 1919. Keď fanúšikovia sediaci na koncoch súdu v novej telocvični školy si sťažovali, že drevené doštičky blokovali ich pohľad, Univerzita mala miestnu sklársku spoločnosť, ktorá vytvára doskové dosky z hrubého skla s hrúbkou 1 palec.

Moderné dimenzie

Moderná doska na basketbal je široká 6 stôp a 3 stôp vysoká, podľa pravidiel NBA a NCAA, aj keď NCAA umožňuje doskové dosky vysoké až 4 stopy. Zadné dosky musia byť rovné a priehľadné. Každá zadná doska obsahuje 24-palcový a 18-palcový vysoký obdĺžnik natretý na povrchu nad košom. Horný okraj spodného riadku obdĺžnika je rovnomerne s okrajom.

Shattered

Budúci herec Chuck Connors bol prvým hráčom, o ktorom sa vie, že rozbil chrbticu. Počas hry za Boston Celtics v roku 1946 sa Connorsova predohracia strela pred hrou odrazila od okraja a zlomila dosku, ktorej chýbala ochranná gumená časť. Moderné zadné dosky NBA majú odtrhávací ráfik, inováciu inšpirovanú párom dunkov Darryl Dawkins v podobe ráfikov.

Zdroje

Pozri si video: DĚJINY BALKÁNSKÝCH KONFLIKTŮ (August 2020).