Avíza

História gymnastiky a omieľania

História gymnastiky a omieľaniaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Šport gymnastiky, vrátane podlahovej časti omieľania, siaha až do starovekého Grécka, keď vojaci používali gymnastické techniky na trénovanie vojny. Samotné slovo dokonca pochádza z gréckeho slova Ђњymgymnos, čo znamená nahé. Moderný športový gymnastika sa však nevyvinul až v 19. storočí a bol pridaný do olympijského zoznamu na konci 20. storočia.

Nemecko a začiatkom 19. storočia

Konkurenčná gymnastika sa vyvinula v Nemecku začiatkom 18. storočia v spoločnostiach známych ako Turnverein. Aj keď sa tieto spoločnosti zameriavali na gymnastický výcvik, mali tiež politickú povahu. Otec gymnastiky Friedrich Jahn kázal za nezávislé Nemecko zjednotením nemeckej pôdy a demokratickou reformou. Navrhol zariadenia, ako sú vodorovná lišta, rovnobežné tyče, bočný kôň, vyvažovací lúč a klenba, s cieľom vycvičiť mladých mužov fyzicky a psychicky v príprave na oslobodenie a zjednotenie Nemecka pod reformovanou vládou. Tieto spoločnosti, známe ako „Američania“ v Amerike, sa šírili po Nemecku a na ďalších miestach v Európe. Turnerské spoločnosti boli v Nemecku zakázané v roku 1819, avšak obmedzenia boli zrušené v roku 1942.

Prichádza do Ameriky

Keď Nemecko začalo obdobie politických nepokojov, traja stúpenci Jahna utiekli do Spojených štátov. Charles Beck predstavil vzdelávací gymnastický program v Massachusetts v roku 1825; Charles Follen predstavil gymnastiku na Harvardskej univerzite a založil americké gymnázium; a Francis Leiber prevzal Follenove zodpovednosti, keď skončil v roku 1827. V roku 1883 Amatérska atletická únia pridala do zoznamu športu, ktorý organizuje v Spojených štátoch, gymnastiku. V roku 1881 sa v rámci medzinárodných súťaží organizovalo predsedníctvo Európskej gymnastickej federácie, teraz Medzinárodná gymnastická federácia.

Olympiáda

Gymnastika sa prvýkrát objavila na olympijských hrách 1896, kde päť krajín súťažilo v mužských kategóriách vodorovnej tyče, rovnobežných tyčí, koní, krúžkov a klenby. Nemci v tomto roku získali všetky medaily. Tento šport sa rozšíril na olympijských hrách v roku 1924 v Paríži, keď muži začali súťažiť o jednotlivé tituly na každom vybavení, ako aj o tímové ceny. Ženy začali súťažiť v roku 1928, hoci americké ženy sa do súťaže neprihlásili až v roku 1936 v Berlíne v Nemecku.

50. roky 20. storočia až do súčasnosti

Šport gymnastiky nebol štandardizovaný až v roku 1954, keď sa predpokladalo, že pánska gymnastika oficiálne zahŕňa individuálne a tímové podujatia na podlahe, vodorovnú lištu, rovnobežné tyče, tiché krúžky, hrušku a klenbu. Na trezore, vyvažovacom lúči, nerovnomerných rovnobežných tyčiach a podlahe sa konali ženské podujatia pre tím aj jednotlivcov. Odvetvie športu známeho ako rytmická gymnastika bolo oficiálne uznané spoločnosťou FIG v roku 1962, avšak do roku 1984 nebolo olympijským športom. V roku 2000 bola na olympiádu pod gymnastickým dáždnikom pridaná trampolína. V Spojených štátoch bol oficiálny riadiaci orgán pre šport založený v roku 1970 ako Federácia gymnastiky Spojených štátov. Teraz sa nazýva gymnastika USA.

Zmeny v bodovaní

Olympijské hry historicky udeľujú body za gymnastiku v rozsahu od jedného do 10. Gymnastka Nadia Comaneci získala prvý „výkon 10“ v Montreale v roku 1976. O osem rokov neskôr však olympijské hry v Los Angeles ocenili 44 perfektných 10 s a FIG začal skúmať bodový systém a vykonal zmeny, čím zaviedla východiskovú hodnotu pre rutinu založenú na úroveň obtiažnosti a postupnosť trikov. Chyby by sa potom odpočítali od počiatočnej hodnoty. V roku 2005 sa systém po kontroverzii pri hrách v Aténach v roku 2004 opäť zmenil a teraz zahŕňa zložitý postup posudzovania založený na ťažkostiach so začiatkom a popravách, kde najvyššie skóre v 15. A 16.

Zdroje