Avíza

Ako hydratovať pred pol maratónom


Dehydratácia spôsobuje zvýšený srdcový rytmus a obmedzuje schopnosť tela ochladiť sa. Na to, aby ste mohli čo najlepšie vykonávať v polmaratóne, musíte byť riadne hydratovaní. Začína sa to dni pred pretekom. Budete musieť konzumovať správne množstvo tekutín, pričom sa budete vyhýbať alkoholu a uistite sa, že sa sami sami nadmerne hydratujete.

Dni predtým

Uistite sa, že ste dobre hydratovaní v dňoch, ktoré vedú k vášmu polmaratónu. V deň preteku nechcete mať prebytočné tekutiny, preto je dôležité vopred si udržiavať úroveň hydratácie. Lekársky ústav odporúča, aby muži konzumovali približne 3 litre vody denne a aby ženy konzumovali 2,2 litra vody. Ak ste behali v dňoch, ktoré viedli k vašej rase, zvážte sa pred a po každom behu; spotrebujte ďalších 16 uncí tekutiny za každú libru, ktorú počas behu stratíte.

Deň závodu

Susan Powell z Runners World odporúča vypiť 16 až 24 uncí tekutín - buď vodu alebo zmes vody a športových nápojov - dve až tri hodiny pred polmaratónom. To vám poskytne dostatok času na to, aby vaše telo spracovalo vodu, takže počas závodu by ste nemali ísť do kúpeľne. Asi 30 minút pred začiatkom závodu spotrebujte ďalších 5 až 7 uncí tekutiny. Toto by mal byť váš posledný príjem vody pred pretekmi.

Spotreba alkoholu

Alkohol je diuretikum, čo znamená, že zvyšuje hladinu vody, ktorú telo vylučuje močením. To vás môže zbaviť dehydratácie, takže niektorí odborníci na výživu vám radia, aby ste vôbec nekonzumovali alkohol 48 hodín pred polmaratónom. Ak pijete alkohol v dňoch pred závodom, Kristen Wolfe Bieler z Runner's World vám odporúča, aby ste pre každý konzumovaný alkoholický nápoj spotrebovali 8 uncí vody.

Nepreháňajte to

Niekedy sa odporúča, aby bežci pili vodu vždy, keď majú smäd, ale podľa „Vestníka Americkej akadémie asistentov lekárov“ to môže viesť k nadmernej hydratácii. Nadmerná hydratácia môže byť smrteľná, ak sodík v krvi klesne pod zdravú hladinu, čo je stav nazývaný hyponatrémia. Časopis Americkej akadémie lekárskych asistentov uvádza prípad, keď žena zomrela po konzumácii nadmerného množstva vody pred a počas polmaratónu.