Avíza

Ako identifikovať svaly tela


Svaly sú spojivové tkanivá tela, ktoré zabezpečujú pohyb sťahovaním a uvoľňovaním. Existuje 639 menovaných svalov, ktoré tvoria približne 40 percent hmotnosti človeka. Jednotlivé svalové vlákna sa zhlukujú, aby vytvorili sval, ktorý sa potom pripevní na kosti pomocou šliach. Existujú tri druhy svalov: hladké a srdcové svaly sú nedobrovoľné a vnútorné, zatiaľ čo kostrové svaly sú dobrovoľné; mnohé z nich sú ľahšie identifikovateľné z vonkajšej strany tela.

Identifikácia kostrových svalov

Krok 1

Postavte sa pred zrkadlo a vystavte pokožku od ramena po zápästie. Sledujte kostné výčnelky, napríklad rameno alebo lakť, aby ste získali predstavu o tom, kde budú svaly pripevnené.

Krok 2

Jemne sa dotknite ľavou kosťou ramena pravou rukou a pohybujte smerom dolu smerom k vnútornému lakťu. Všimnite si mäsitý pocit tkaniva pod kožou, ktorá je pozdĺž ramena.

Krok 3

Zopakujte krok 2, iba tentoraz napnite ľavú ruku. Všimnite si kontrakcie predtým mäsitého tkaniva.

Krok 4

Nájdite najhrubšiu časť stiahnutého svalu. Bude to uprostred medzi plecom a vnútorným lakťom. Toto identifikuje brucho svalu.

Krok 5

Jemne votrite prsty do svalov. Skúste cez sval. Dokážete určiť smer svalových vlákien? Jeden spôsob sa bude cítiť ako šklbanie gitarovej struny a druhý sa bude cítiť, akoby sledoval zrno kúskom dreva. Nasledovanie zrna svalu znamená smerovanie vlákien.

Krok 6

Prejdite na časť referencie o anatómii, ktorá popisuje anatómiu ramien a ramien a pomenujte nájdený sval. Úspešne ste identifikovali a lokalizovali vás biceps brachii.

Tip

  • Väčšie svaly, ako napríklad štvorhlavý sval, sa dajú ľahko zistiť, keď sa dostanú do kontraktu. Ak chcete nájsť menšie svaly, musíte najskôr nájsť kostné orientačné body, ktoré obklopujú svalové tkanivo.

Zdroje

  • Centrum excelentnosti pre lekárske multimédiá: Virtuálna knižnica
  • Grantov atlas anatómie; Anne M. R. Agur a kol.

Pozri si video: Bolia vás kríže? Môže za to nesprávne držanie tela, tréning aj stres (August 2020).