Avíza

Aký je význam anaeróbneho cvičenia?


Anaeróbne cvičenie je opak aeróbneho tréningu. Anaeróbne sa doslova premieňa na bez kyslíka, čo znamená, že vaše telo nepoužíva kyslík na výrobu energie počas cvičenia, ako to robí počas aeróbneho cvičenia. Váš anaeróbny energetický systém sa rozbehne iba počas krátkych záchvatov intenzívneho cvičenia a prepne sa do aeróbneho energetického systému za minútu alebo dve. Anaeróbne cvičenie je dôležité pre dobré zdravie a je to niečo, čo by ste mali robiť bez ohľadu na svoj vek. Príklady anaeróbnych cvičení zahŕňajú sprinting, vzpieranie a intervalový tréning s vysokou intenzitou.

Sila a štíhla hmotnosť

Anaeróbne cvičenie pomáha budovať svaly a zastavuje stratu svalov, ktorá sa nazýva atrofia svalov, ktorá je bežná u starších populácií. Anaeróbne cvičenia, ako je napríklad silový tréning, pomáhajú zlepšovať zdravie najdôležitejších svalov zo všetkých: srdca. Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) poznamenávajú, že výskum zistil, že silový tréning vykonávaný trikrát týždenne pomáha znižovať riziko srdcových chorôb a predstavuje účinnú formu liečby srdcových pacientov. Poraďte sa so svojím lekárom, aby ste zistili, či je váha vhodná pre vás.

Zdravie kostí

Vzpieranie, šprinty a iné cvičenia na nárazy pomáhajú posilňovať vaše kosti. Toto je obzvlášť dôležité pre ženy, ktoré majú oveľa vyššiu mieru osteoporózy v porovnaní s mužmi. Strata kostí až 2 percentá ročne je bežným problémom žien po menopauze, tvrdí CDC. Tým sa výrazne zvyšuje riziko zlomenín a pádov kostí. Anaeróbne cvičenie pomáha zvrátiť účinky úbytku kostnej hmoty a znižuje riziko zlomenín kostí a osteoporózy.

Strata tuku

Rovnomerné aeróbne cvičenie, ako je jogging, sa tradične nazýva efektívne cvičenie na odbúravanie tukov, ale anaeróbne cvičenie môže byť ešte účinnejšie pri spaľovaní tukov. Intervalový tréning s vysokou intenzitou alebo HIIT je typ anaeróbneho cvičenia, pri ktorom sa využívajú krátke impulzy intenzívneho cvičenia, po ktorých nasledujú krátke odpočinkové obdobia, ako napr. Tento typ cvičenia podporuje silné spaľovanie kalórií počas a po ukončení cvičenia, jav označovaný ako nadmerná spotreba kyslíka po cvičení alebo EPOC. Anaeróbne cvičenie vrátane HIIT a silového tréningu vám môže pomôcť zvýšiť spaľovanie kalórií vášho tela celé hodiny po skončení tréningu.

Mentálne zdravie

Anaeróbne cvičenie je pre vašu myseľ dobré. Cvičenie odporu, ako je zdvíhanie závaží, je takmer rovnako výhodné v boji proti depresii v porovnaní s antidepresívami. Presný dôvod, prečo silový tréning podporuje výhody duševného zdravia, nie je známy, ale CDC naznačuje, že je to pravdepodobne kvôli zvýšeniu sily a zlepšeniu zloženia tela, ktoré pomáha vylepšiť vašu náladu. Silový tréning môže tiež spôsobiť biochemickú reakciu v mozgu, ktorá hrá úlohu pri zlepšovaní nálady a duševného zdravia.