Avíza

Dôležitosť tréningu nôh


Svaly nôh patria medzi najväčšie vo vašom tele a ich vypracovanie môže významne ovplyvniť váš organizmus. Cvičenia, ktoré zdaňujú svaly nôh, podľa Bodybuilding.com, môžu stimulovať uvoľňovanie rastových hormónov, ktoré zvyšujú hmotnosť a veľkosť. Cvičenie nôh môže pomôcť zlepšiť vašu schopnosť zapojiť sa do kardiovaskulárneho cvičenia a zdvíhania, pretože silnejšie nohy sa premietajú do lepšej vytrvalosti a pevnosti jadra.

Metabolizmus

Aeróbne formy tréningu nôh, ako sú beh, chôdza a jazda na bicykli, nielen zlepšujú celkové zdravie, ale tiež podporujú rast vašich svalov nôh. Tento rast svalov spôsobuje zvýšenie vášho metabolizmu, pretože svalové tkanivo má vyššie energetické požiadavky ako tuk. Cvičenie nôh preto môže popri poskytovaní kardiovaskulárnych výhod uľahčiť chudnutie. Metabolizmus však predstavuje iba časť úbytku hmotnosti a cvičenie by sa malo kombinovať so znížením príjmu kalórií, aby sa udržalo dlhodobé zníženie telesnej hmotnosti.

Pevnosť

Cvičenie, ktoré zahŕňa cvičenie nôh, pomáha zvyšovať a udržiavať hustotu kostí. Môže to pomôcť znížiť riziko vzniku osteoporózy. Okrem toho môže posilnenie nôh viesť k úbytku hmotnosti, ktoré spôsobuje menšie namáhanie kostí a kĺbov. Zvyšovanie sily nôh je možné dosiahnuť vykonaním cvikov, ako sú kučery nôh, drepy a lisy na nohy. Zvýšenie hmotnosti môže zvýšiť odolnosť a následne požiadavky na svaly na nohách, ktoré ich nútia rásť a prispôsobiť sa.

Znížené riziko zranenia

Okrem výhod posilnenia kostí pri tréningu nôh môžu tieto cvičenia tiež znížiť riziko ďalších poranení nôh. Zameranie cvičenia na jeden sval môže viesť k stresu na iných svaloch, šliach, väzoch a kostiach. To môže viesť k zraneniam pri zapájaní sa do tréningu nôh a tiež k tréningom, ktoré si vyžadujú tvarovú silu, rovnováhu a pozornosť. Bežci sa môžu napríklad stretnúť s problémami s kolenami, ak nepoužívajú cviky na nohy, ktoré zapínajú predný sval tibialis, umiestnené v prednej časti dolnej časti nôh.

Core Fitness

Výraz „fitnes jadra“ sa vzťahuje na silu svalových skupín vo vašej blízkosti bránice, a teda termín „jadro“. Posilňovanie nôh pravidelnými cvičeniami tiež pomáha zlepšovať vašu schopnosť tlačiť, zdvíhať a byť flexibilný. Podľa Princeton University je ľahké klásť menší dôraz na základné svaly, pretože si vyžadujú vedomé úsilie na kontrakt. Univerzita ďalej vysvetľuje, že tréningy nôh, ktoré zahŕňajú úseky hamstringov, flexie bedier a výťahy na tupo, môžu prispieť k posilneniu vašej základnej kondície.