Info

Čo je aterogénna strava?


Aterogénna strava je taká, ktorá podporuje aterómy, ktoré sú zapálené plaky na vnútornej strane tepien. Aterómy sú charakteristickým znakom kardiovaskulárneho ochorenia nazývaného ateroskleróza - primárny rizikový faktor srdcového infarktu a mozgovej príhody. Diéty, ktoré podporujú aterómy, sú bohaté na cholesterol, nasýtené tuky, transmastné tuky a soľ. Typická strava s rýchlym občerstvením je často silne aterogénna, aj keď k tvorbe aterómu prispievajú aj faktory, ktoré nepatria do stravy.

Aterogenézy

Aterogenéza je proces, ktorý zahŕňa zápal a hromadenie tukových materiálov v stenách tepien. Tieto mastné „pruhy“ alebo „zhluky“ sa nazývajú aterómy a vyrábajú sa predovšetkým z LDL cholesterolu a lipidov. Postupom času aterómy rastú a zhromažďujú minerály, ako sú vápnik, bunky makrofágov a iné bunkové zvyšky, kedy sa zvyčajne nazývajú arteriálne plaky. Rast plakov stvrdne a upcháva artérie, ktoré sa označujú ako ateroskleróza. MayoClinic.com poznamenáva, že aterogenéza je pravdepodobne spôsobená poškodením vnútornej steny tepny, ktoré môže byť spôsobené vysokým krvným tlakom, fajčením, cukrovkou a diétnymi faktormi, ako je príliš veľa cholesterolu alebo nasýtených tukov.

Cholesterol

Cholesterol je nevyhnutnou živinou, ale príliš veľa z potravinových zdrojov je spojené s vyšším rizikom kardiovaskulárnych chorôb, ako je ateroskleróza. Dva hlavné typy cholesterolových nosičov sú lipoproteín s nízkou hustotou - alebo LDL - a lipoproteín s vysokou hustotou alebo HDL. Všeobecne platí, že LDL prenáša cholesterol z pečene do krvného obehu, zatiaľ čo HDL zbiera cholesterol z krvi a prenáša ho späť. Potraviny s vysokým obsahom cholesterolu - napríklad hovädzia pečeň, spracované mäso, vyprážané rýchle občerstvenie, vaječné žĺtky a maslo - často zvyšujú hladinu LDL v krvi a považujú sa za aterogénne, ale pečeň je hlavným regulátorom cholesterolu a významne obmedzuje vplyv potravinové zdroje.

Nasýtený tuk

Nasýtené tuky - nájdené v živočíšnych výrobkoch, ako je mäso, maslo, masť, vajcia a mliečne výrobky - sa tiež považujú za aterogénne, pretože obsahujú vysoké hladiny cholesterolu. Okrem toho metabolizmus nasýtených mastných kyselín produkuje vedľajšie produkty, ktoré môžu poškodiť arteriálne steny a spustiť proces aterogenézy, hoci nie všetky mastné kyseliny majú rovnaké vlastnosti. Napríklad kyselina stearová môže skutočne znížiť riziko aterogenézy. Možno mätúce je, že kyselina stearová sa vyskytuje v hojnosti u hovädzieho, bravčového, masla a čokolády - potraviny sa zvyčajne považujú za aterogénne.

Trans Fat

Trans mastné kyseliny sú nenasýtené tuky a často sú produktom spracovania potravín. Oleje na varenie, tuk, margaríny, hranolky a šišky majú vysoký obsah tukov, ktorý sa považuje za aterogénny, pretože zvyšuje hladinu LDL cholesterolu, znižuje hladinu HDL a zvyšuje riziko srdcových chorôb - smrtiaci typ aterosklerózy.

Soľ

Soľ je vyrobená z chloridu sodného a je to bežná prísada do potravín, pretože pôsobí ako konzervačný prostriedok a dodáva chuť. Nadmerná konzumácia sodíka je však primárnou príčinou hypertenzie - vysoký krvný tlak - pretože tekutina vylučuje krv z buniek a do krvi. Hypertenzia zvyšuje turbulencie v artériách, najmä pri rozdvojeniach, a je príčinou poškodenia arteriálnej membrány - potenciálneho spúšťača aterogenézy. Potraviny s vysokým obsahom sodíka zahŕňajú spracované mäso, mäkkýše, pripravené večere, ako napríklad pizzu, väčšinu konzervovaných polievok, omáčok, korenín a sušienok.