Avíza

Spoje používané pri trampolínovaní


Trampolína je všestranný spôsob, ako získať kardiovaskulárne cvičenie, ktoré potrebujete, ale na rozdiel od behu, skákania cez švihadlo a iného vysoko pôsobivého aerobiku trampolína nespôsobuje toľko stresu kĺbom. Pri behu môžete pocítiť bolesť a tlak v členkoch a kolenách, ale trampolínovanie prenáša skôr dopad skokov na samotnú trampolínu, ako na citlivé kĺby. Trampolínové cvičenie však cvičí vaše kĺby, čo z neho robí ideálnu voľbu pre ľudí so zraneniami kĺbov, ktorí potrebujú udržiavať svoje kĺby pohyblivé a svaly silné.

Členky

Váš členok sa v skutočnosti skladá z troch rôznych kĺbov: talocrurálneho kĺbu, subtalarného kĺbu a dolného tibiofibulárneho kĺbu. Tieto kĺby sa používajú na ohýbanie chodidla pri vyskakovaní smerom nahor a potom na tlmenie nárazu a vyrovnanie chodidla pri pristávaní. Zatiaľ čo niektoré formy aeróbneho cvičenia môžu spôsobiť zranenia, ak máte slabý členok, väčšina cvičení založených na trampolíne zabráni zraneniam členkov a nestabilite, pretože samotná trampolína tlmí náraz.

Kolená

Koleno je najväčší kĺb v tele a obsahuje niekoľko väzov, ktoré sa spájajú k holennej kosti, fibule, patelle a stehnovej kosti a zohrávajú významnú úlohu pri skákaní. Keď vyskočíte, musíte použiť celé vaše spodné telo na pohyb smerom nahor a kolenný kĺb ohýba vaše nohy, aby to bolo možné. Pri pristávaní koleno pomáha mierne ohýbať nohy a tlmiť tak náraz. Koleno je najčastejšie zraneným kĺbom a ľudia so zraneniami kolena často zisťujú, že skákanie na trampolíne bolí menej ako iné činnosti.

Boky

Vaše boky sa čiastočne podieľajú na skákaní na trampolíne, keď ohýbate nohy a pohybujete boky tak, aby preskočili hore a dole. Ak robíte trampolínové triky, ako sú preklopenie, zotrvačník alebo skákanie s roztiahnutými nohami, vaše boky hrajú dôležitú úlohu pri ohýbaní a ohýbaní stehien a pri stabilizácii tela pri skoku.

Iné spoje

Trampolína má potenciál cvičiť prakticky každý kĺb v tele. Napríklad vaše plecia a lakte sú zapojené do ohýbania rúk, keď vyskočíte, a vaše zápästia si ohnú ruky, keď sa pohybujete. Váš krk stabilizuje hlavu a cvičí, ak robíte prevrátenia alebo somersalty, a dokonca aj kĺby na nohách môžu mať určité cvičenie. Vo všeobecnosti platí, že čím intenzívnejšie je trampolínové cvičenie, tým viac kĺbov budete pracovať.