Info

Priemerný mŕtvy ťah


Povedzme, že ste priemerný americký človek - podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb okolo 5 stôp 9 palcov a 196 libier. Pravdepodobne budete schopní prejsť k činovi a zdvihnúť takmer 860 libier, ako Američan, ktorý drží rekord vo vašej váhovej triede, Ed Coan? Nie bez dlhoročných nepretržitých školení, samozrejme. Údaj, ktorý pravdepodobne budete môcť zdvihnúť, bol starostlivo vypočítaný skúsenými powerliftermi Markom Rippetoe a Lon Kilgore, obaja tiež publikovali autorov fitness.

Do 40 rokov

Ak ste vo veku od 18 do 40 rokov a vážite okolo 198 libier, mali by ste byť schopní mŕtve ťahať okolo 155 libier aj bez tréningu, výpočet Rippetoe a Kilgore. To znamená, že by ste teoreticky mohli stáť aspoň nad olympijským činom s hmotnosťou 45 libier, so 110 kilogramami platní s hmotnosťou rovnomerne rozdelenými a upnutými na jeho koncoch, a zvýšiť činku až na úroveň slabín, kým ju úplne neznížite na podlaha. Po asi dvoch rokoch výcviku by ste mali byť schopní na mŕtvom ťahu zdvihnúť 335 libier a ako ďalší zdvíhací stroj zasiahnuť 460 libier s ďalšími rokmi výcviku. Elitný zdvíhač - ten, kto súťaží v silových športoch - môže očakávať, že uviazne 565 libier.

Ak vážite viac alebo menej ako 200

Priemerné hodnoty Deadlift sa líšia v závislosti od vašej hmotnosti. Menší a ľahší chlapci sú schopní zdvihnúť väčšiu časť svojej telesnej hmotnosti. Ak ste chudý chlap vo veku od 18 do 40 rokov a vážite iba 114 libier, pravdepodobne môžete bez cvičenia zdvihnúť 95 libier. Ak ste omnoho väčší pri 242 librách, pravdepodobne by ste mohli začať už pri 170 libier. S dostatkom tréningu môže chudý chlap zabiť viac ako trojnásobok svojej telesnej hmotnosti, pri 385 libier, zatiaľ čo statný človek môže dosiahnuť 595 libier, čo je asi 2,5-násobok jeho telesnej hmotnosti.

Staršie zdviháky

Rippetoe a Kilgore poskytujú úpravy toho, čo nazývajú nevyhnutnosťou starnutia. Priemerný muž nad 40 rokov, ktorý váži 198 libier, môže zdvihnúť 135 libier ako nevycvičeného zdvíhacieho zariadenia a 485 libier v elitnej kategórii. Ak je vo veku 50 rokov, môže začať so 120 libier a pracovať až do 430 libier, a ak je v jeho 60, začať s 90 libier a pracovať až 325 libier na dosiahnutie elitného statusu. Aj keď ste starší, ktorí si želajú, aby ste mohli začať so 150 kilogramami ako mladší chlapci, mŕtve ťahanie stále ponúka hlboké výhody - vďaka sile vás bude menej pravdepodobné, že zomriete na akúkoľvek príčinu, poznamenáva Kilgore, citujúc štúdiu z roku 2008 v britskej publikácii „Briti“ Medical Journal. “

O priemere

Priemery mŕtveho ťahu sú, podobne ako iné štandardy výkonnosti, odhadom toho, čo by ste mali byť schopní urobiť, poznamenáva Kilgore. Predstavujú to, čo zdviháky nazývajú PB 1RM, čo znamená jediné maximálne opakovanie - to znamená, že najčastejšie môžete dvíhať jedenkrát - s PB s odkazom na „Osobné najlepšie“. Poznamenáva tiež, že elitné priemery nepredstavujú najvyššie úroveň dosiahnuteľná, ako to vidieť na skutočnosti, 595 libier sa kvalifikuje ako 198 kilogramového muža ako „elitného zdviháka“, zatiaľ čo Coanov svetový rekord dosahuje takmer 860 libier.

Zdroje