Avíza

Nedostatok potenia počas cvičenia


Vaša pokožka obsahuje viac ako 2 milióny potných žliaz, ktoré poskytujú odparovací a chladiaci systém, ktorý zabráni prehriatiu tela. Cvičenie prirodzene zvyšuje vnútornú teplotu vášho tela, proces, ktorý spúšťa potné žľazy, aby uvoľňoval vlhkosť na povrch vašej pokožky a reguloval teplotu späť na normálnu úroveň. Ak spozorujete nedostatok potenia počas cvičenia, vaše telo je vážne ohrozené prehriatím, ktoré môže viesť k poškodeniu orgánov a iným katastrofickým podmienkam. Niekoľko rôznych stavov a určitých liekov môže zhoršiť schopnosť tela vytvárať pot.

Potenie

Najvyššia koncentrácia potných žliaz podľa Národných ústavov zdravia v ich online publikácii „Pot“ sa nachádza pod pažami a dlaňami a chodidlami nôh. Pot sa skladá z približne 99% vody a 1% tuku a soli, čo jej dodáva charakteristickú slanú chuť. Hlavným účelom potu je obnoviť vaše telo na normálnu vnútornú teplotu. Produkcia potnej žľazy je vyvolaná chemickými reakciami, ktoré sa vyskytujú, keď vnútorná teplota vášho tela presiahne normálnu teplotu, pretože je v teplom prostredí, cvičí a reaguje na stres, ktorý zvyšuje teplotu zvýšením krvného tlaku.

Podmienky

Nedostatok potu, ktorý je lekársky známy ako anhidróza, môže byť známkou dehydratácie, vysvetľuje klinika Mayo v online publikácii „Potenie - neprítomnosť“. To spôsobuje, že si vaše telo zadržiava čo najviac tekutín pre normálne telesné procesy, ako je udržiavanie krvného tlaku a regulácia srdcového rytmu. Nadmerné potenie intenzívnym cvičením alebo cvičením vykonávaným pri nízkych teplotách môže tiež viesť k dehydratácii, preto je dôležité pri cvičení často konzumovať tekutiny. Úpal, stav, ktorý sa objaví, keď teplota tela stúpne nad 104 stupňov, môže tiež viesť k nedostatku potenia počas cvičenia.

Iné príčiny

Ak počas cvičenia často konzumujete tekutiny, ale zistíte, že sa stále potíte, váš stav môže byť spôsobený liekmi alebo zdravotnými problémami. Mayo Clinic vo svojej online publikácii „Anhidrosis“ vysvetľuje, že nedostatok potu počas aktivity môže byť spôsobený cukrovkou alebo inými stavmi, ktoré vedú k poškodeniu nervov, ktoré pomáhajú regulovať telesnú teplotu. Rôzne lieky, vrátane liekov používaných na liečbu hypertenzie a psychiatrických stavov, môžu tiež zmeniť schopnosť tela potiť sa. Nakoniec vás genetické stavy, ako je hypohidrická ektodermálna dysplázia, môžu viesť k tomu, že nebudete mať dostatok potných žliaz, aby vás primerane ochladili.

Dôležité informácie

Nedostatočné potenie počas cvičenia naznačuje vážne a bezprostredné riziko, že teplota tela je príliš vysoká. Preto je dôležité mať lekársku prehliadku, aby sme zistili príčinu vášho nedostatku potenia. Ak si všimnete, že sa vaše telo počas cvičenia prestalo potiť, podniknite kroky na ochladenie sa studenou sprchou, pitím studených tekutín alebo nalievaním vody na hlavu. Čo najskôr sa vyvarujte horúčav a slnka a vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa váš stav zhorší.

Pozri si video: Volcanoids Review GermanDeutsch Steampunk Survival im Early Access Test (Február 2020).