Avíza

Zbavuje vás nedostatok cvičenia, keď idete po schodoch?


Užívanie schodov je vynikajúci spôsob, ako do každodennej rutiny pridať trochu cvičenia. Dokonca aj dva alebo tri lety denne vám môžu pomôcť spáliť ďalšie kalórie. Zatiaľ čo väčšina zdravých dospelých dokáže zvládnuť niekoľko poschodí bez toho, aby sa unavila, u ostatných sa môže vyskytnúť únava alebo ľahkosť v závislosti od úrovne ich fyzickej zdatnosti. Ak ste nedávno zanedbali svoju cvičebnú rutinu, možno bude pre vás ťažšie ísť po schodoch.

Ako to funguje

Rovnako ako behanie, stúpanie po schodoch je aeróbne cvičenie, ktoré spaľuje kalórie zvýšením srdcového rytmu. Keď pravidelne cvičíte, vaše kardiovaskulárne a dýchacie systémy posilňujú a rozvíjajú vytrvalosť, čo vám umožňuje vykonávať náročnejšie činnosti po dlhšiu dobu. Užívanie schodov zvyšuje rýchlosť príjmu kyslíka, ktorú vyžaduje vaše telo, čo spôsobuje, že vaše srdce a pľúca tvrdšie pracujú, aby preniesli dostatok kyslíka do svalov. Keď pravidelne prestanete cvičiť, vaša kardiorespiračná vytrvalosť postupne klesá a núti vaše orgány pracovať nadčas, aby sa prispôsobili vašim pracovitým svalom. To vysvetľuje, prečo sa môžete po horolezeckých schodoch cítiť unavení alebo vinutí.

Väčší obrázok

Ak ste zanedbávali cvičenia na spodnej časti tela, môžete si tiež po schodoch unaviť svaly na nohách. Vertikálna zložka stúpania po schodoch zvyšuje množstvo odporu, ktorý kladiete na štvorkolky, teľatá a iné svaly nôh, aby sa zvýšila telesná hmotnosť. To môže byť ešte viac zdaniteľné, ak ste náhodou nosili pár pásov navyše okolo pásu. Našťastie je po schodoch také dobré cvičenie, že vaše svaly na nohách sa môžu v priebehu času zosilniť a znížiť únavu, ktorú po výstupe po schodoch cítite.

Cvičenie a schody

Najlepším spôsobom, ako poraziť únavu po schodoch, je prijať pravidelnú aeróbnu rutinu. Ak sa po schodoch zvýši váš srdcový rytmus do tej miery, že máte pocit, že exploduje, môže byť najlepšie začať s každodennou rutinou 30 až 60 minút chôdze. To vám môže tiež pomôcť zbaviť sa pár kilogramov zvýšením počtu kalórií, ktoré každý deň spaľujete. Dokonca aj náhodná 2 míľ za hodinu chôdze po okolí môže spáliť 204 až 305 kalórií každú hodinu, podľa MayoClinic.com. Keď sa vaša kardiorespiračná vytrvalosť posilňuje, môžete nahradiť každodennú prechádzku náročnejšími aeróbnymi aktivitami, ako je jogging alebo plávanie. Čím ľahšie je zapojiť sa do aeróbneho cvičenia, tým menej sa budete cítiť pri schodoch.

Bezpečnostné obavy

Aj keď nedostatok pohybu významne prispieva k pocitu únavy po stúpaní po schodoch, existuje množstvo zdravotných problémov, ktoré môžu tiež prispieť k vašim príznakom. Napríklad choroby, ako je vysoký krvný tlak, môžu podľa americkej asociácie srdca spôsobiť pocit závratu, únavy alebo straty rovnováhy. Poraďte sa so svojím lekárom, ak sa u vás po miernych činnostiach, ako je napríklad lezenie po schodoch, vyskytujú časté únavy. Pred prijatím akéhokoľvek cvičebného postupu sa tiež uistite, či ste dostali súhlas svojho lekára.