Avíza

Kyselina mliečna vo svaloch po tréningu


Produkcia laktátu alebo kyseliny mliečnej vytvára rôzne nepríjemné príznaky počas a po tréningu. Patria sem pocit pálenia, bolestivosť svalov, strata rozsahu pohybu a opuch. Príznaky niekedy pretrvávajú celé dni po tréningu. Okrem toho vás tieto nepríjemné pocity často nútia prestať s prepracovávaním tela, čo umožňuje vašim svalom získať čas na regeneráciu, zatiaľ čo kyselina mliečna sa z vášho systému vylučuje.

Definícia

Telo rozloží glukózu na látku zvanú pyruvát, ktorá dodáva telu energiu počas cvičenia. Ak je v tele dostatok kyslíka, pyruvát sa rozkladá ešte viac, aby získal ďalšiu energiu. Ak sú však vaše hladiny kyslíka obmedzené, napríklad počas intenzívneho cvičenia, vaše telo zmení pyruvát na laktát alebo kyselinu mliečnu. Laktát pomáha telu ďalej odbúravať glukózu, ktorá udržuje hladinu energie a udržuje vaše svaly počas cvičenia správne kontrakcie.

Liečba

Doprajte si masáž ihneď po intenzívnom tréningu. To vytlačí kyselinu mliečnu z vašich svalov a pomôže zmierniť nepríjemné príznaky. Pre väčšie pohodlie naplňte nádobu plnú vody a do nej rozpustte polovicu šálky jedlej sódy. Namočte do vane a nechajte pokožku absorbovať zmes sódy na pečenie. Pretože sóda na pečenie je zásaditá, spoločnosť ABC News vysvetľuje, že pomáha neutralizovať kyselinu mliečnu vo svaloch.

Prevencia

Vždy sa zahrievajte s 10 minútou ľahkej aeróbnej aktivity, ako je svižná chôdza, aby ste si pripravili a zohriali svaly. Okrem toho začnite cvičebnú rutinu pomaly a postupne zvyšujte úroveň intenzity v priebehu niekoľkých týždňov. Časopis „Shape“ vysvetľuje, že obidve tieto opatrenia umožňujú vašim svalom postupne sa prispôsobovať cvičeniu a znižovať tvorbu kyseliny mliečnej. Ochladenie, tiež s päť alebo 10 minútami ľahkej aeróbnej aktivity a roztiahnutím, pomáha odstraňovať kyselinu mliečnu z krvného riečišťa a svalov.

Nebezpečenstvo

Nezamieňajte bolesť spojenú s kyselinou mliečnou so skutočným zranením. Bolest by mala byť relatívne bilaterálna. Napríklad obe ruky by mali byť bolestivé, ak ste ich počas tréningu obaja pracovali. Možno ste si poranili svoju ruku, ak je po rutine veľmi bolesť iba jednej ruky. Pri cvičení používajte vždy správny formulár, aby ste zabránili vážnemu zraneniu. Ak si nie ste istí, ako vykonať konkrétne cvičenie, poraďte sa s trénerom alebo lekárom. Okrem toho nikdy cvičte až do bodu bolesti.