Avíza

Čo zahŕňa laterálna flexia trupu?

Čo zahŕňa laterálna flexia trupu?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Usporiadanie kostí, svalov a spojivového tkaniva v chrbte umožňuje veľa rôznych druhov pohybov. Jedným z týchto pohybov je laterálna flexia. Čisté bočné ohnutie spočíva v ohnutí trupu do strany. Aj keď je ľudské telo schopné laterálnej flexie, je zriedkavé, že by ste laterálne ohýbali chrbticu bez nejakého iného typu spinálneho pohybu. Najčastejšie, keď sa ohýbate nabok, tiež sa ohýbate dopredu alebo dozadu alebo sa krútia.

Použité svaly

Primárne svaly zapojené do laterálnej flexie trupu sú vnútorné a vonkajšie šikmy, kvadratus lumborum a erektorová špina. S pohybom pomáhajú ďalšie svaly - vrátane rectus abdominis, iliopsoas a semispinalis. Keď sa tieto svaly stiahnu na pravej strane tela, ohnete sa doprava; keď sa stiahnu na ľavej strane tela, ohnete sa doľava.

Zúčastnené kosti

Fazetové kĺby v hrudnej a bedrovej chrbtici vám umožňujú laterálne ohýbať trup. Ak sa ohnete doprava, spodná časť jedného stavca sa posúva nadol proti hornej časti stavca pod ním na pravej strane tela. Toto skomprimuje disk, ktorý leží medzi dvoma stavcami, a zmenšuje priestor medzi stavcami. Na ľavej strane fazetového kĺbu sa zväčšuje priestor medzi dvoma stavcami.

Rozsah pohybu

Vaša schopnosť trupu laterálne ohýbať môže byť obmedzená niekoľkými faktormi. Medziprevodové väzy - väzy umiestnené medzi kostnými výčnelkami na stavcoch - môžu byť pevné a obmedzujú vašu schopnosť ohýbania. Akýkoľvek sval, ktorý vytvára laterálnu flexiu, môže byť tiež slabý alebo napnutý. Ak sú napríklad svaly na pravej strane tela slabé, nedokážu sa natiahnúť dostatočne silne, aby vám umožnili ohnúť sa veľmi doprava. Ak sú svaly na ľavej strane tela napnuté, nebudú sa môcť natiahnuť dostatočne ďaleko, aby ste sa mohli dostatočne ohnúť doprava.

Bočné ťahy flexie

Svojím rozsahom pohybu pri bočnom ohybe môžete zlepšiť natiahnutím do strán. Tento typ úseku je zvlášť účinný pri zacieľovaní na kvadratus lumborum, sval, ktorý sa môže zovrieť a bolestiť, ak ste pri stole strávili veľa času. Ak chcete úsek, sedieť na podlahe s nohami otvorené na oboch stranách tela. Natiahnite ľavú ruku nad hlavu a ohnite sa doprava, akoby ste sa chceli dotknúť svojich pravých prstov ľavou rukou. Týmto sa napínajú svaly na ľavej strane tela. Ohnite na opačnú stranu, aby ste natiahli svaly na pravej strane tela.