Avíza

Ako dlho vydrží zápas v ragby?


Rugby zápas, loptová hra s plným kontaktom, ktorá sa vyvinula z futbalu, trvá 80 minút. Aj keď sa americký futbal vyvinul z rubínovej farby, existujú určité kľúčové rozdiely. Vo futbale je veľa prípadov, keď sú hra aj hodiny zastavené; v ragby hodiny zvyčajne tikajú, aj keď je hra zastavená.

Nepretržité prehrávanie

Rugby zápas je rozdelený do dvoch polovíc, z ktorých každá trvá 40 minút. Polčas je iba krátky 10 minút. Zápas sa začína výkopom a každý tím sa snaží posunúť loptu vpred a získať najviac bodov tým, že beží alebo kope loptu. Hranie je nepretržité, aj keď je hráč v hre. Hráč je povinný pustiť loptu, aby zápas mohol pokračovať bez prerušenia.

Zastavenie hodín

To však neznamená, že hra sa nikdy nezastaví. Hranie sa zastaví, keď lopta prekročí hranice, keď dôjde k porušeniu pravidla alebo ak je hráč na ihrisku zranený. Podľa futbalového klubu San Francisco Fog Rugby je však čas len na zranenie. Väčšinu času, keď sa prehrávanie zastaví, hodiny stále tikajú. Pretože zápas má byť nepretržitý, akékoľvek prerušenia hry by mali byť krátke.

Rozhodca

Zápas ovláda jeden rozhodca. Pomáhajú mu dvaja pomocní rozhodcovia nazývaní dotyční sudcovia. V profesionálnom ragby je tiež video rozhodca, ktorý sa pozrie na televíznych nahrávok, aby v prípade potreby telefonoval. Rozhodca pôsobí ako časomerač. Zastaví hodiny hry zdvihnutím jednej ruky a vyfúknutím píšťalky. Robí to tiež na reštartovanie hodín. Keď rozhodca zastaví hru, signalizuje prečo.

Ďalšie informácie

Píšťalka signalizuje koniec jednej polovice. Ak je však lopta stále v hre, môže pokračovať, až kým hráč nie je vystretý alebo kým lopta neprekročí hranice. Po polčase sa oba tímy menia a končí píšťalka, ktorá signalizuje začiatok druhej polovice. Rozhodca môže predĺžiť čas zápasu o pokutový kop alebo kop na bránu. Na konci každej polovice sa tiež pripočíta čas na zranenie.