Info

Rozťahovanie chrbta pre seniorov

Rozťahovanie chrbta pre seniorov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

S pribúdajúcim vekom sa vaše kĺby a svaly stávajú menej pružnými a znižujú rozsah pohybu chrbtice a trupu. Ako vysvetľuje webová stránka Eldergym, môže to sťažiť každodenné činnosti - napríklad dostať sa k objektom v nízkej skrini alebo na vysokej poličke. Môže to viesť k zraneniam alebo chronickej bolesti chrbta. Denné natiahnutie chrbta môže zvýšiť flexibilitu a pomôže vám udržať sa v aktívnej a špionážnej forme. Cvičenia na chrbte sa môžu robiť na stoličkách alebo pri ležaní pre tých, ktorí majú obmedzenú pohyblivosť.

Veľmi jednoduché chrbtové úseky

Eldergym navrhuje veľmi ľahký chrbát, ktorý môže urobiť každý, kto vydrží. Začnite s rukami na bokoch a na šírke ramien od seba. Jemne vyklenúť chrbticu dozadu a držať 10 sekúnd. Opakujte trikrát. Pri vyklenutí chrbta nezabudnite nadmerne predlžovať hlavu. Ak chcete zvýšiť obtiažnosť, pri natiahnutí stojí jedna noha pred druhou alebo zdvihnite jednu alebo obidve ruky, keď si archujete chrbát. Jednoduchý úsek hornej časti chrbta z MayoClinic.com začína tým, že stojíte s pažami natiahnutými pred vami, potom sa vaše lopatky stiahnu za vás, keď sa vaše ruky ohnú a stiahnu.

Základné zadné ťahy

Klasický panvový sklon chrbta sa dá ležať na zemi alebo dokonca ležať v posteli. S ohnutými kolenami a chodidlami na podlahe nakloňte panvu k zemi tak, že si stiahnete svaly abs a glute. Stlačte a podržte úsek na 15 sekúnd. Panvový sklon posilňuje vaše jadro a pomáha zmierňovať bolesť dolných častí chrbta. Trochu pokročilejšie cvičenie je urobiť panvový náklon a potom vytiahnuť jedno koleno v čase k hrudníku.

Cvičenia na sedenie chrbta

Ak je vaša mobilita obmedzená, posaďte sa na stoličku a roztiahnite chrbát. Fitness inštruktorka Anne Pringle Burnell odporúča cvičenie stoličiek na stránke Cvičenie 4 na chudnutie. Sedieť s nohami na podlahe, pomaly sa nakláňať dopredu, chrbtom držať rovno, až kým v dolnej časti chrbta necítite úsek. Neohýbajte sa do nepohodlia. Keď sa vraciate do východiskovej polohy, zaklopte chrbát a roztiahnite hornú časť chrbta aj spodnú časť. Variáciu tohto úseku môžete urobiť rozšírením nôh, položením obidvoch rúk na jedno stehno a naklonením sa dopredu k tomuto stehnu, aby ste natiahli dolnú časť chrbta a svaly na bokoch.

Jóga

Úseky jogy často pomáhajú ľuďom s problémami so zadami. Štúdia uvedená v „Archíve interného lekárstva“ zistila, že tradičný napínací program a hodiny jogy boli približne rovnaké pri zmierňovaní bolesti a symptómov chronickej bolesti chrbta. Pózy na jogu sú ľahko modifikovateľné pre starších ľudí, vysvetľuje webová stránka IDEA Health & Fitness. Seniori môžu používať stenu ako oporu pri státí alebo pri sedení na invalidnom vozíku. Husté vankúšiky a pevné vankúše tiež pomáhajú uspokojiť potreby starších ľudí.