Info

Pečené mandle s morskou soľou sú pre vás dobré?


Konzumácia mandlí ako súčasť vyváženej stravy podporuje celoživotné zdravie a znižuje hladinu cholesterolu, uvádza Harvard Health Publications, vydané Harvard Medical School. Kým morská soľ pridáva málo k výživovej hodnote vášho jedla - je výživovo ekvivalentná stolovej soli, podľa University of Missouri Extension - pečené mandle s morskou soľou poskytujú základné živiny a prospievajú vášmu zdraviu. Vychutnajte si ich sami, alebo pridajte pečené mandle s morskou soľou do listových zelených šalátov alebo zeleninových zábalov.

Kalórie a makroživiny

1-uncová porcia pečených mandlí s morskou soľou obsahuje 169 kalórií a 15 gramov tuku. Tento tuk, ktorý sa skladá z nenasýtených mastných kyselín, pomáha znižovať hladinu cholesterolu a prospieva tak kardiovaskulárnemu zdraviu. Každá unca pečených mandlí obsahuje tiež 6 gramov bielkovín, ktoré vyživujú vaše svaly, kosti a pokožku, a 3,1 gramu vlákniny, typu uhľohydrátov, ktoré podporujú zdravie tráviaceho ústrojenstva. Prospešná vláknina v pečených mandliach tiež pomáha pri regulácii hmotnosti, bojuje proti cukrovke 2. typu a znižuje riziko srdcových chorôb.

Vitamíny

Pečené mandle s morskou soľou prospievajú vášmu zdraviu vďaka obsahu vitamínov. Poskytujú mimoriadne bohatý zdroj vitamínu E, pričom každá unca obsahuje 45 percent odporúčaného denného príjmu. Vitamín E pomáha pri tvorbe červených krviniek a tiež pôsobí ako antioxidant, ktorý bráni poškodeniu tkanív spôsobenému voľnými radikálmi. Pečené mandle a morská soľ tiež poskytujú malé množstvo cholínu - živiny dôležité pre kognitívne fungovanie - ako aj niekoľko vitamínov komplexu B, ktoré potrebujete na podporu vášho metabolizmu.

Minerály

Tým, že konzumujete pečené mandle morskou soľou, zvýšite aj príjem nevyhnutných minerálov - najmä horčíka a medi. Horčík prispieva k zdravému kostnému tkanivu a horčík aj meď pomáhajú vašim bunkám vytvárať energiu. Meď tiež udržuje váš imunitný systém a prispieva k zdravej nervovej funkcii. Porcia pečených mandlí obsahuje 80 miligramov horčíka a 315 mikrogramov medi. Podľa Ústavu medicíny to predstavuje 19 percent denných potrieb horčíka u mužov a 25 percent u žien, ako aj 35 percent denného odporúčaného príjmu medi pre mužov aj ženy.

Tipy týkajúce sa obsahu a poskytovania sodíka

Pečené mandle s morskou soľou obsahujú mierne množstvo sodíka - 186 miligramov alebo 12 percent dennej dávky sodíka, ktorú stanovil lekársky ústav. Príjem soli môžete ďalej obmedziť bez toho, aby ste znížili príjem iných živín jednoduchým vzdaním sa morskej soli. Namiesto toho skúste ochutiť svoje pečené mandle zmesou kakaového prášku a škorice alebo si pripravte pikantné mandle pridaním kajenského korenia a limetovej šťavy.