Avíza

Ako schudnúť behať v zime


Zima môže znamenať katastrofu pre plány na chudnutie, najmä ak máte tendenciu sa prejsť počas prázdnin. Ale nemusíte ignorovať svoje ciele chudnutia len preto, že vonku je zima. Beh je možné vykonať aj v zime a pomôže vám schudnúť. Pretože behanie vonku v chladnom a suchom vzduchu môže byť náročné, je dobré použiť vnútorný bežecký pás alebo trať, najmä ak ste v prevádzke. Ale ak ste odhodlaný behať vonku pri nízkych teplotách, vhodné oblečenie vám pomôže udržať vás v teple a spríjemní vám beh.

Krok 1

Vyberte správne miesto prevádzky. Pre nových bežcov môže byť beh v zime vyčerpávajúci a frustrujúci. Namiesto toho skúste krytú dráhu, telocvičňu alebo bežecký pás. Ak sa rozhodnete pre beh vonku, tempo sami a začať s krátkym behom. Postupne zvyšujte svoju vzdialenosť a rýchlosť v priebehu niekoľkých týždňov. Park, bežecká trať alebo štvrti s rovnomerným terénom môžu byť v zime ideálnymi miestami pre beh.

Krok 2

Vyberte si správne oblečenie. Ak bežíte vonku, vyberte si vrstvy. To vám pomôže zostať v teple pri spustení behu a umožní vám preliať oblečenie pri zahrievaní. Či už bežíte vnútri alebo vonku, vyberte odev, ktorý odvádza vlhkosť. Pomôže to predchádzať vyrážkam a podráždeniu pokožky spôsobenému uviaznutím potu v bežiacom oblečení. Dobre priliehajúce bežecké nohavice, priedušné košele a ľahká bunda.

Krok 3

Oblečte si bežecké topánky a ubezpečte sa, že dobre padnú, ale že si neotierajú nohy ani nevyvíjajú príliš veľký tlak. Noste priedušné ponožky, či už bežíte vo vnútri alebo vonku. Ponožky chránia vašu obuv pred odieraním nôh a zapríčinením pľuzgierov a udržiavajú vaše nohy v teple aj pri nízkych teplotách. Zahrejte sa na päť až desať minút svižnou chôdzou alebo joggingom. Ak používate bežiaci pás, skúste postupne zvyšovať nastavenie rýchlosti na bežiacom páse, až kým nedosiahnete požadovanú rýchlosť.

Krok 4

Bežte na bežiacom páse alebo v bežeckej trati minimálne 300 minút týždenne - alebo hodinu denne, päť dní v týždni. Podľa Mayo Clinic, väčšina ľudí potrebuje asi 300 minút aeróbneho cvičenia každý týždeň schudnúť. Rýchlejšie spustenie spáli viac kalórií. Ak práve spúšťate bežiaci program, začnite joggingom miernym tempom a pokračujte v behu behom niekoľkých dní alebo týždňov. Skúste bežať minútu alebo dve a potom behajte po zvyšok tréningu, kým nebudete dostatočne fit na to, aby ste behali celý čas.

Krok 5

Zvýšte intenzitu svojho behu intervalovým tréningom. Šprinte rýchlym klipom jednu až dve minúty, potom spomalte na svižnú chôdzu alebo behajte jednu minútu. Potom znova zrýchlite a striedajte obe rýchlosti počas celého tréningu. Intervalový tréning pomáha budovať svaly a dodáva vám srdcové pumpy, čo vám môže pomôcť rýchlejšie schudnúť a zvýšiť váš metabolizmus.

Tip

  • V závislosti od vašej hmotnosti a rýchlosti jazdy môžete očakávať, že počas 30 minút prevádzky spálite 200 až 400 kalórií. Jedna libra tuku sa rovná 3 500 kalóriám.
  • Ak používate bežecký pás, jazda na svahu do kopca vám môže pomôcť spáliť viac kalórií a budovať svalovú hmotu.