Avíza

Pomáha vám chudnutie okolo krku lepšie dýchať?


Keď máte nadváhu, existuje veľa dôvodov, prečo môže byť dýchanie ťažké. Môže sa stať, že sa vám bude zle tvarovať tuk, môže sa tlačiť na vašu bránicu alebo sa môže vyskytnúť stav nazývaný obštrukčná spánková apnoe. Chudnutie vám môže pomôcť lepšie dýchať, cítiť sa lepšie a môže dokonca predĺžiť váš život.

Čo je to spánkové apnoe?

Obštrukčná spánková apnoe je stav, pri ktorom sa dýchacie cesty v hrdle zrútia a blokujú prúdenie vzduchu počas spánku. To v podstate dusí mozog na krátku dobu. Podľa Americkej asociácie pre respiračnú starostlivosť spalo apnoe 18 miliónov Američanov. Niektoré z príznakov sú chrápanie, opakované budenie v noci a ospalosť počas dňa. Ak sa ťažká spánková apnoe nelieči, môže to viesť k srdcovým problémom.

Veľké hrdlo blokuje vzduch

Zistilo sa, že mať veľké hrdlo zvyšuje vaše šance na spánkové apnoe. Ženy s obvodom krku väčším ako 16 palcov a muži s obvodom krku väčším ako 17 palcov majú vyššie riziko obštrukčnej spánkovej apnoe. Je to preto, že dýchacie cesty sú viac preplnené tukom, ako by bolo pre tenšiu osobu. Prebytočný tuk okolo hrdla môže spôsobiť jeho kolaps.

Poraďte sa so svojím lekárom

Ak zistíte, že váš krk je z veľkej strany a máte niektorý z vyššie uvedených príznakov, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Váš lekár vás môže otestovať na spánkové apnoe v spánkovom laboratóriu, kde budete vybavení neurologickými senzormi a dýchacím prístrojom. Tieto budú merať mozgové vlny a dýchacie vzorce počas spánku.

Liečba

Ak vám diagnostikuje spánkové apnoe, možno budete musieť počas spánku používať zariadenie CPAP. Tento stroj otvorí stlačený hrdlo tlakom vzduchu. Váš lekár vám tiež odporučí schudnúť. Chudnutie môže znížiť tlak na hrdlo, čím sa uľahčí dýchanie.