Info

Ballistic Strečing Vs. Statické rozťahovanie


Balistické a statické strečing, dva z najbežnejších postupov zahrievania pred aktivitou, môžu byť skutočne škodlivé pre vaše tréningy, hry, tréningy alebo zápasy. Obidve môžu znecitliviť vaše svaly a zvýšiť riziko zranenia. Vyhýbanie sa krátkym odrazom spojeným s balistickým strečingom a ukladanie predĺžených statických úsekov až do konca činnosti vám pomôže zlepšiť výkon a kondíciu.

Balistické strečing

Balistické napínanie nastáva, keď vykonávate opakované, rýchle pohyby, ktoré napínajú vaše svaly mierne nad ich pohodlný rozsah pohybu. Príkladom by bolo ohnutie, aby ste sa dotkli vašich prstov na nohách a odrážali vaše prsty z topánok alebo zeme.

Statické rozťahovanie

Statické napínanie tiež vyžaduje, aby ste posúvali svaly tesne za ich pohodlný rozsah pohybu, ale namiesto rýchleho navíjania napínajte, aby ste ho držali stabilne po dobu 20 až 30 sekúnd. Pri rozťahovaní môžete pokračovať v postupnom rozťahovaní dopredu o niekoľko centimetrov. Statické úseky môžete robiť s partnerom, ktorý vás jemne posúva ďalej, ako môžete sami. Napríklad, keď ležíte na chrbte, zdvihnite nohu smerom k hlave čo najviac. Keď nohu posúvate čo najviac, dajte si partnera položiť ruku na nohu a naďalej pomaly posúvajte nohu k hlave, kým mu nepoviete, aby prestal.

Výhody

Statické napínanie pomáha predlžovať svaly potom, čo boli počas fyzickej aktivity skrátené. To pomáha podporovať flexibilitu pri neskoršej aktivite a pomáha niektorým ľuďom cítiť sa menej namáhavo po namáhavej fyzickej aktivite. Podľa organizácií, ako je American College of Sports Medicine, balistické strečing má malú alebo žiadnu hodnotu, ktorá prevažuje nad jeho nebezpečenstvami.

Ujmy

Statické strečing môže dočasne znecitliviť vaše svaly, znížiť vašu silu a zvislý skok po dobu 15 minút alebo dlhšie. Statické strečing pred cvičením môže tiež zmierniť bolesti svalov a bolesti, ktoré by mohli vysielať signál, ktorý by ste nemali cvičiť, čím sa zvyšuje riziko zranenia. Balistické strečing môže tiež znecitliviť vaše svaly opakovaným predlžovaním pred aktivitou a kvôli vysokej rýchlosti pohybu vás môže viesť k príliš dlhému natiahnutiu, prípadne k roztrhnutiu alebo namáhaniu svalu.

Návrhy

Zahrejte sa pred fyzickou aktivitou pomocou rôznych mierne intenzívnych dynamických pohybov, ako je behanie na mieste, ramenné kruhy, skákanie a skákanie zdvihákov. To zahreje vaše svaly a zvyšuje prietok krvi do nich. Tréningy ukončite statickým rozťahovaním a rozťahovanie vykonávajte v dňoch, keď nevykonávate cvičenie, aby ste zvýšili flexibilitu.

Zdroje