Avíza

Aký je hlavný rozdiel medzi statickým a dynamickým natiahnutím?


Americká vysoká škola športovej medicíny odporúča, aby sa každé cvičenie začalo zahrievaním a končilo ochladením. Napriek tomu môžete byť zmätení, aký štýl naťahovania by ste mali vykonať, aby ste svoje telo čo najlepšie pripravili na cvičenie a pomohli predchádzať zraneniam. Statické aj dynamické strečing poskytuje výhody niekoľkými rôznymi spôsobmi.

Základy statického pretiahnutia

Ak držíte úsek dlhší čas, potom vykonávate statický úsek. Statické strečing ani nezlepšuje ani nezvyšuje svalovú výkonnosť, keď sa vykonáva pred tréningom, podľa článku uverejneného v „Journal of Strength and Condition Research Research“ v roku 2005, takže toto napínanie uložte na čas, keď skutočne pomáha telu: počas ochladzovania. alebo deň voľna.

Základy dynamického rozťahovania

Dynamické strečing je aktívna strečingová rutina, ktorá vás vedie pomaly k pohybom, aby ste zvýšili srdcový rytmus, zvýšili teplotu tela a do svalov poslali krv navyše. Toto ich pripravuje na cvičenie zvýšením rozsahu pohybu. To platí najmä, ak sa chystáte na cvičenie, ktoré vyžaduje veľa svalovej sily dolných končatín. Štúdia uverejnená v „Journal of Strength and Condition Condition Research“ v roku 2008 ukázala, že dynamické napínanie výrazne zvyšovalo špičkovú silu kolena v porovnaní so statickým napínaním.

Dlhodobé výhody

Ak začnete pridávať dynamické rozťahovanie ako súčasť vášho denného zahrievania, môžete vidieť ďalšie dlhodobé výhody z hľadiska výkonnosti. Štúdia uverejnená v „Journal of Strength and Condition Research Research“ v roku 2008 ukázala, že športovci, ktorí vykonávali zahrievanie dynamickým rozťahovaním denne po dobu štyroch týždňov, preukázali významné zlepšenie sily, rýchlosti, vytrvalosti, flexibility, sily a obratnosti v porovnaní s atlétmi, ktorí vykonávali statickú warm-up.

Ukľudnenie

Po náročnom tréningu môže statická strečingová rutina pomôcť telu zmierniť jeho normálny stav. Statické strečing môže tiež pomôcť zvýšiť flexibilitu, keď sa pridá do vášho denného programu oddelene od tréningu. Štúdia publikovaná v roku Fyzická terapia v roku 1997 ukázala, že udržanie napnutia svalov počas 30 sekúnd raz denne zvyšuje flexibilitu a rozsah pohybu.