Info

10 zlých účinkov tréningu

10 zlých účinkov tréninguWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Rovnako ako vypracovanie môže mať veľa pozitívnych účinkov, môže mať aj niekoľko nepriaznivých účinkov. Hoci bolo uvedených 10 nepriaznivých účinkov, mnohé z nich sú iba dočasné alebo ich možno vylepšiť odpočinkom alebo pomocou lekára. Zlé účinky môžu byť tiež znakom zlepšenia alebo progresie, pokiaľ ide o vaše ciele v oblasti fitness. Cvičenie môže byť stále vysoko efektívne, aj keď účinky nemusia byť žiaduce.

Nahromadenie kyseliny mliečnej

K nahromadeniu kyseliny mliečnej alebo k prahu kyseliny mliečnej dochádza, keď sa produkuje príliš veľa kyseliny mliečnej a uvoľňuje sa do krvi. Môže k tomu dôjsť po tréningoch s vysokou intenzitou alebo po vytrvalostnom tréningu.

Bolestivosť svalov s oneskoreným nástupom (DOMS)

Bolestivosť a citlivosť svalov, ako aj strata sily a rozsahu pohybu je zvyčajne výsledkom tréningu s nadmerne intenzívnym odporom. Ak sa však používajú svaly, ktoré sa už nejaký čas nepoužívajú, môže sa vyskytnúť bolesť. Zvyčajne vrcholí asi 24 až 72 hodín po extrémnom cvičení.

Kŕče

Kŕče sa najpravdepodobnejšie vyskytujú počas alebo po dlhodobom cvičení so silným potením. Kŕče môžu byť výsledkom dehydratácie alebo nadmerného zhromažďovania krvi v žilách. Aby ste sa vyhli kŕčom, nezabudnite zostať hydratovaní tým, že budete piť veľa tekutín po celý deň a počas cvičenia. Draslík z potravín, ako sú banány, môže tiež pomôcť pri nadmernom kŕče.

Plošina

Keď si telo zvykne na cvičebný režim, ustáli. Aby sa predišlo náhornej plošine alebo sa z nej zotavilo, musí sa cvičebná rutina zmeniť použitím rôznych cvikov, spracovaním rôznych svalových skupín, zmenou množstva použitej hmotnosti alebo zvýšením alebo znížením frekvencie cvičenia.

Strie

Koža sa napína, keď sa pod ňou hromadí tuk alebo sval. Keď je koža natiahnutá nad kapacitu, môžu sa objaviť strie. Po úbytku na váhe sa môžu výrazne prejaviť.

Holenné štiepky

Holenná dlaha je termín, ktorý sa používa na opis rôznych podmienok dolnej časti nohy. Zvyčajne je spojená s akoukoľvek bolesťou umiestnenou medzi kolenom a členkom. Tento stav zvyčajne zahŕňa zápal muskulotendinóznej jednotky spôsobený nadmerným namáhaním svalov počas aktivity nosenia váhy, ako napríklad sprinting alebo beh. Nosenie vhodnej obuvi pre váš tréning a vyhýbanie sa tvrdým povrchom, ako je napríklad betón, môže pomôcť predchádzať holennej dlani.

Potenie

Pot môže dráždiť, keď nasiakne vaše oblečenie, narazí do očí alebo ak narúša priľnavosť pri zdvíhaní závaží. Potenie je však spôsob, ako sa telo ochladzuje. Množstvo potu závisí od teploty a vlhkosti prostredia, typu a intenzity cvičenia a genetiky a charakteristík osoby. Na lepšie zvládnutie tohto efektu používajte potné pásky alebo uterák.

únava

Cvičenie môže byť únavné a spôsobiť, že vaše telo bude potrebovať viac odpočinku ako obvykle. Dôvodom môže byť aj nedostatok živín, minerálov alebo hydratácie. Nezabudnite konzumovať výživnú stravu, piť veľa vody a spať každý deň - najmä pred a po tréningových dňoch.

Točenie

Točenie sa zvyčajne vyskytuje po dočasnom poklese krvného tlaku. Napríklad po spustení sa môžete natiahnuť, natiahnuť sa príliš rýchlo a stať sa bezhlavým. Ak dôjde k maličkosti, zostaňte pokojne a zhlboka sa nadýchnite, aby ste zvýšili množstvo kyslíka cirkulujúceho v tele. Ak citlivosť pretrváva, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Zranenia

Zranenia sa môžu vyskytnúť počas akéhokoľvek typu tréningu a na ktorejkoľvek časti tela. Zlá forma, zdvíhanie príliš veľkej hmotnosti a nedostatok živín a vitamínov sú niektoré bežné príčiny úrazov spojených s cvičením. Napríklad nedostatok vápnika môže viesť k osteoporóze, ktorá ovplyvňuje pevnosť kostí; zvýšenie rizika zranenia pri práci. Natiahnutie po tréningu a použitie správneho formulára tiež pomôže znížiť riziko zranenia.