Info

Môžu lavičky s lisom Barbell alebo činka spôsobiť väčší stres na pleciach?


Lisy na činky a činky sú prevažne cvičeniami na hrudníku, ale tiež zasiahnu vaše tricepsy a svaly ramien, najmä predné deltové svaly na predných častiach ramien. Aj keď barbells aj činky môžu byť použité na vybudovanie veľkosti a sily v týchto svalových skupinách, môžete trpieť stresom na ramenných kĺboch, ak ich vykonávate nesprávne alebo ak už máte problémy s ramenami. Lisy s činkami od firmy Barbell však majú tendenciu mať vyššie riziko namáhania ramien.

Rozsah pohybu

Ak stlačíte činku s činkou, ruky a ramená sú v pevnej polohe a pohybujú sa v stanovenom rozsahu pohybu. S činky stlačte, môžete však mierne zmeniť vzorec pohybu a vaše ramená sa pohybujú oveľa voľnejšie. Pretože nemôžete meniť rozsah pohybu pomocou činky, vďaka tejto pevnej polohe to znamená, že ste zasiahnutí nepríjemným rozsahom pohybu, ak pociťujete bolesť. Pri stlačení činky však môžete zvonku alebo zvnútra otočiť ramená alebo priniesť činky nižšie alebo vyššie smerom nahor, aby ste našli pohodlnejší rozsah pohybu. Ak trpíte bolesťou ramien alebo zranením, vymeňte všetky činky za činky.

Technika bezpečnejšej skúšky stola

Lavičkové lisy môžu spôsobiť väčšie namáhanie ramien ako činky, ale to neznamená, že ich musíte úplne vylúčiť. Powerlifter a špecialista na korekčné cvičenie Mike Robertson odporúča držať lakte zastrčené, keď stlačíte lavicu. Ak necháte lakte vybuchnúť, vaše ramená sú vystavené oveľa väčšiemu riziku napätia. Nemali by ste dovoliť, aby sa tyčka dotýkala príliš vysoko na vašej hrudi, poznamenáva Robertson - cieľom je nadviazať kontakt s tyčou na hrudi tesne pod líniou bradavky.

Osobné úvahy

Myšlienka, že lisovanie na lavičke zničí vaše ramená, je podľa trénera sily Eric Cressey mýtus. Mať príliš veľa alebo príliš malú flexibilitu hornej časti tela, spolu s nevyváženým školiacim programom a používaním zlej techniky, bude pre vás bench press zlým výberom. Lisovanie na pracovnom stole je príliš problematické, ak máte základné problémy s pohyblivosťou, napríklad predchádzajúce zranenie manžety rotátora, náraz alebo zamrznuté rameno.

Program školení a úvahy

Kľúčom k udržaniu zdravých ramien je prepínanie medzi rôznymi typmi lisov, radí tréner Charles Poliquin. Každých šesť tréningov prejdite z činky na barbells. Ak trénujete hrudník dvakrát týždenne, vykonajte bench pressy po dobu troch týždňov, potom zmeňte ich na činky po dobu šiestich týždňov. Začnite s tromi až štyrmi sadami ôsmich až 12 opakovaní v jednom tréningu a zamerajte sa na zvýšenie váhy alebo opakovania každej relácie, pred prepnutím na jednorázové lisy v tréningovom siedmom. Kombinujte ich s inými pohybmi hrudníka, ako sú kliky a poklesy. Môžete tiež skúsiť nastaviť lavicu na svahu alebo klesnúť, aby ste pri každom cvičení zamerali viac na hornú a dolnú časť hrudníka a zistili, či sa niektorá variácia na vašom ramene cíti ľahšie. Ak zistíte, že lavičky alebo činky tlačia nadmerné zaťaženie ramien, obráťte sa na svojho lekára alebo fyzioterapeuta.