Avíza

Na čo sú mikr minerály?

Na čo sú mikr minerály?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Minerály pochádzajú zo zeme. Na rozdiel od makr minerálov vaše telo potrebuje iba stopové množstvo mikr minerálov. Niektoré mikr minerály sú nevyhnutné, čo znamená, že ich telo potrebuje pre normálnu funkciu. Esenciálne minerály hrajú vo vašom tele život udržujúce úlohy a zahŕňajú chróm, meď, jód, železo, mangán, molybdén, selén a zinok. Fluorid je podľa esenciálnej príručky pre zdravotníckych pracovníkov (Merck Manuál pre zdravotníckych pracovníkov) nepodstatným mikroberom, a to dokonca aj s jeho úlohou v oblasti zubného zdravia.

Celkový metabolizmus

Aj keď mikr minerály priamo neposkytujú telu energiu, sú dôležité pre normálny metabolizmus. Napríklad rýchlosť metabolizmu vášho tela a produkcia hormónov štítnej žľazy do značnej miery závisia od mikro-minerálneho jódu. Chróm, ďalší mikro minerál, pomáha telu metabolizovať uhľohydráty, tuky a bielkoviny na výrobu energie. Zlepšuje tiež funkciu inzulínu, hormónu, ktorý umožňuje bunkám v tele zbierať cukor v krvi na tvorbu energie. Molybdén pomáha pri metabolizme uhľohydrátov a tukov, ako aj metabolizmu železa. Zinok na druhej strane špecificky pomáha s metabolizmom bielkovín a je obzvlášť dôležitý pre normálny vývoj dieťaťa od maternice po dospievajúce roky.

Produkcia hemoglobínu a melanínu

Železo dodáva hemoglobínu v krvnej bielkovine štruktúru a zohráva dvojakú úlohu pri ukladaní a prenose kyslíka do telesných tkanív kvôli energii. Medzi ďalšie mikr minerály, ktoré sa podieľajú na výrobe hemoglobínu, patrí mangán a meď. Nedostatok ktoréhokoľvek z týchto mikro-minerálov často vedie k anémii a strate energie. Meď je tiež zodpovedná za produkciu melanínu, hlavného proteínu produkujúceho pigment v pokožke.

Štruktúra nervových funkcií a enzýmov

Aj keď sú to technicky makro minerály, sodík a draslík spolupracujú s mikrominerálnou meďou, aby sa zabezpečil normálny prenos nervov. Mikro minerály môžu byť tiež súčasťou enzýmov, triedy proteínov, ktoré urýchľujú metabolické procesy v tele. Napríklad molybdén, selén a zinok pomáhajú vytvárať štruktúru mnohých enzýmov. Mangán na druhej strane aktivuje niekoľko enzýmov.

Štruktúra kostí a ďalšie funkcie

Vaše kosti a zuby potrebujú viac ako len vápnik, aby boli silné a zdravé. Podľa Age-well.org potrebujú tiež meď, mangán a určité množstvo fluoridov. Molybdén má tiež ochrannú úlohu proti zubnému kazu. Nedostatky v mikromineráloch, ktoré udržiavajú zdravé kosti a zuby, môžu viesť k slabým kostiam a zubným dutinám. Nakoniec, zinok a meď sú nevyhnutné pre schopnosť vášho tela bojovať s chorobami. Ošetrenia poranení a poranení napríklad často obsahujú zinok.

Zdroje

Pretože minerály pochádzajú výlučne zo zeme, môžete ich získať iba z potravín alebo vody. Rastlinné potraviny sú priamymi zdrojmi minerálov, ktoré minerály priamo čerpajú z pôdy, v ktorej rastú. Mikro minerály preto oplývajú zeleninou, ovocím, strukovinami a zrnami. Živočíšne výrobky sú naopak nepriamymi minerálnymi zdrojmi, pretože zvieratá sa živia rastlinami alebo inými živými organizmami obsahujúcimi minerály. Mikro minerály, ktoré môžete získať z mäsa a odvodených produktov, zahŕňajú železo, zinok, chróm a meď.