Avíza

Čo sval určuje vertikálny skok osoby?

Čo sval určuje vertikálny skok osoby?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vertikálne skákanie je výbušný typ cvičenia, ktoré sa často vykonáva ako súčasť plyometrického výcvikového programu. Cieľom vertikálneho skoku je zistiť, ako vysoko môžete skočiť. Vo vašom tele existuje množstvo svalov, ktoré určujú vašu schopnosť vertikálneho skákania, ale najdôležitejšie z týchto svalov sa nachádzajú v oblasti jadra a dolnej časti tela.

Vertikálna veda o skákaní

Sila pre vertikálny skok začína od základne. V prvej fáze skoku musíte ohnúť boky, kolená a členky, aby ste predĺžili niekoľko svalov dolnej časti tela. To vám umožní odraziť sa a explodovať pohybom nahor. Vaše svaly sú podobné elastickým pásom v tom, že pri predĺžení ukladajú potenciálnu energiu. Predĺžený sval zrejme drží viac potenciálnej energie ako sval v pokoji, takže ohýbaním vyššie uvedených kĺbov budete môcť skočiť oveľa vyššie, ako keby ste začínali zo zvislej a uvoľnenej polohy. Čím viac budete skákať pred skokom, tým vyšší bude váš výsledný skok.

Teľatá a štvorkolky

Keď ohnete členky, roztiahnete vaše teľatá alebo presnejšie plantarflexory. Tieto svaly sú známe ako gastrocnemius a soleus. Po fáze napínania musíte roztiahnuť členky, aby ste sa mohli pohnúť zo zeme. Sú to tieto svaly, ktoré sa prvýkrát objavia počas skoku. Po kontrakcii teliat urobíte to isté pre štvorhlavce. Táto svalová skupina bola predĺžená, keď ste si ohýbali kolená, a preto sa musí sťahovať, aby sa vaše kolená predlžovali. Quadriceps je jedným z najväčších svalov použitých vo vertikálnom skoku, takže mať silný quadriceps je prediktorom vysokého skoku.

Hamstringy a glutesy

Dva ďalšie svaly, ktoré sú určujúce pre výšku vášho vertikálneho skoku, sú hamstringy a glutes. Presnejšie povedané, sú to svaly biceps femoris, semimembranosus, semitendinosus a gluteus maximus. Všetky tieto svaly sa pri ohýbaní bokov predlžujú, čím sa ukladá potenciálna energia. Keď budete vyskočiť, tieto svaly budú poháňať vaše boky vpred prostredníctvom predlžovania bedier.

Jadro

Vaše jadro hrá obrovskú úlohu pri určovaní toho, ako vysoko môžete skočiť. Jadro sa vzťahuje na svaly v strede tela, vertikálne. Medzi tieto svaly patrí rectus abdominis, transversus abdominis, vnútorné šikmé útvary, vonkajšie šikmé oblasti a erektorová špina. Tieto svaly pomáhajú stabilizovať vašu chrbticu a prenášajú energiu generovanú z vašich teliat, štvorhlavých svalov, hamstringov a svalov glute do svalov horných častí tela, keď skočíte.