Avíza

Svalové relaxers po tréningu


Na rozdiel od srdcových a hladkých svalov, ktoré sú svalovými orgánmi, sú kostrové svaly pripojené k vašej kostre a sú to svaly, ktoré počas tréningu primárne trénujete. Ako uvádza Americká akadémia rodinných lekárov alebo AAFP, svalové relaxéry, tiež nazývané relaxanty kostrových svalov, sa používajú na liečenie rôznych problémov týkajúcich sa svalov a kostí, vrátane problémov spôsobených cvičením a inou fyzickou aktivitou. Svalové relaxers sú všeobecne určené na riešenie akútnych stavov, ktoré sú bežné po tréningu.

Ako fungujú

Zatiaľ čo sa svalové relaxéry niekedy používajú na chronické zdravotné problémy, medzi akútne stavy, ktoré sa na liečbu svalových relaxerov používajú, patrí dočasná bolesť a stuhnutosť. Keď užívate svalové relaxéry, pôsobia na vaše svalové vlákna a / alebo nervy, aby znížili bolesť a uvoľnili napätie v napnutých svaloch. Podľa AAFP je cieľom zlepšiť funkčnosť svalov, aby ste mohli pokračovať vo svojich činnostiach. Svalové relaxers majú formu liekov na predpis, voľne predajných liekov a možností prirodzenej liečby.

Lieky na predpis

Relaxéry na predpis sa rozdelia do dvoch kategórií: antispastické a antispasmodické. Antispastické lieky nie sú určené na stavy kostrových svalov spôsobené cvičením, ale na liečenie chronických ochorení, ako je detská mozgová obrna a roztrúsená skleróza. Po tréningu je vhodné užívať lieky proti kŕčom na predpis. Zahŕňajú možnosti ako cyklobenzaprín (Flexeril), metokarbamol (Robaxin) a karisoprodol (Soma). AAFP však odporúča, aby antispasmodické lieky neboli primárnymi voľbami drog. Over-the-the-counter lieky sú odporúčané prvej línii liečby. Dôvodom je, že podľa AAFP a Consumer Reports.org štúdie ukázali, že antispasmodické lieky nie sú vo všeobecnosti účinnejšie ako voľne predajné lieky a antispasmodické lieky majú tendenciu mať viac vedľajších účinkov.

Over-the-counter lieky

Pre svalové nepohodlie po tréningu cituje Consumer Reports.org možnosti liečby bez lekárskeho predpisu. Patria sem látky na zmiernenie bolesti, ako je ibuprofén (napr. Advil, Motrin, generické značky), acetaminofén (napr. Tylenol a generiká), aspirín (napríklad Bayer a generiká) a naproxén (napr. Aleve a generiká). Tepelné gély sú tiež možnosťou. Kým voľne predajné lieky majú vedľajšie účinky, väčšina z nich nesúvisí s nebezpečnými komplikáciami, ako sú závislosť a silné sedácie, ako to môže byť v prípade mnohých liekov na predpis.

Možnosti prírodnej liečby

Bylinné liečby, aromaterapia a praktické terapeutické činnosti patria medzi rôzne prírodné liečebné možnosti. Napríklad University of Maryland Medical Center uvádza, že harmanček je bylina, ktorá sa používa na liečbu rôznych stavov, vrátane svalových kŕčov a nervového napätia. Harmanček je k dispozícii v čajoch, mastiach, krémoch, extraktoch a pilulkách. Podľa Native Remedies sa môžu éterické oleje zo zázvoru, mäty piepornej a borovice tiež používať na aromaterapiu na liečenie ochorení pohybového aparátu. Okrem toho môže byť svalové ťažkosti tiež zmiernené masážou a terapeutickým napínaním svalov. Aj keď tieto možnosti sú alternatívou k bežným liekom, majú tiež potenciálne vedľajšie účinky a komplikácie s liekmi. Skôr ako začnete užívať akýkoľvek predpis alebo predpis, ktorý slúži na uvoľnenie svalov, poraďte sa so svojím lekárom.