Info

Basketbalové pravidlá pre kríženie na polčasovom súde


Polovičná čiara rozdeľuje hraciu plochu basketbalu na prednú a zadnú časť. Línia však nie je len kozmetickým doplnkom ku basketbalovému kurtu. Existuje niekoľko obmedzení trestného činu, pri ktorom je stredný pruh kľúčovým faktorom.

Osem alebo desaťsekundové pravidlo

Na každej úrovni amerického basketbalu s výnimkou NBA má priestupok 10 sekúnd na to, aby posunul loptu cez polovicu línie po tom, čo sa zmocní v zadnej časti ihriska. V NBA musí trestný čin postúpiť na frontcourt o osem sekúnd. Na všetkých úrovniach americkej hry sa hodiny vynulovali, ak obranný tím vyhodí loptu mimo hraníc alebo je požiadaný o faul, alebo ak je zavolaný skokový loptu a tím, ktorý predtým porušil pravidlá, vyhrá kohútik. Družstvo sa považuje za prekročené polovicu ihriska, keď sú lopta a obidve nohy brankárov v prednej časti ihriska. Porušenie pravidla 8 alebo 10 sekúnd vedie k tomu, že obrana bude mať loptu.

Medzinárodné pravidlá používajú limit osem sekúnd. Hodiny sa vynulovali defenzívnou faulou, ale nevynulovali sa, ak lopta unikne z hraníc, je zranený útočiaci hráč alebo ak je vyvolaný skokový loptu alebo dvojitá chyba.

Znova a späť

Ak tím má loptu v prednej časti lopty, nesmie ju posunúť cez polovicu ihriska do zadnej časti ihriska. Porušenie tohto pravidla - bežne známeho ako pravidlo pretáčania a prevíjania - mení loptu do súperovho tímu. K porušeniu nedôjde, ak je obranný tím zrazený loptu do zadnej časti ihriska a obnovený útočným tímom. Podobne, ak je odrazený odskok späť cez stred a predchádzajúci ofenzívny tím získa držanie, nejde o porušenie, pretože odskok sa považuje za uvoľnenú loptu a nie je vo vlastníctve ktoréhokoľvek z tímov. Ak však dribling na prednej strane stráca loptu loptu sám a prechádza do zadného ihriska bez toho, aby sa ho dotkla obrany, útočný tím stále technicky vlastní a nemôže byť prvým tímom, ktorý sa dotkne lopty v zadnom sedadle.

Vhadzovanie

S výnimkou profesionálneho a medzinárodného basketbalu, tím, ktorému bol udelený vhadzovanie z prednej časti ihriska, môže hodiť loptu hráčovi v zadnej časti ihriska. Tento hráč sa potom môže dostať do prednej časti ihriska. Takýto preukaz je v NBA nezákonný do posledných dvoch minút štvrtého štvrťroka a akýchkoľvek nadčasových období. Prechod zo vstupnej trasy na druhú stranu je tiež porušením pravidiel WNBA až do poslednej minúty štvrtého štvrťroku a akýchkoľvek nadčasových období. Podľa medzinárodných pravidiel je takýto preukaz vždy nezákonný.

Vo vzduchu

Obranný hráč môže zachytiť prihrávku vo vzduchu nad jeho prednou časťou a potom pristáť s jednou alebo oboma nohami v zadnej časti ihriska bez toho, aby tým porušil pravidlo obojsmerného ťahu.