Avíza

Riziká svalovej vytrvalosti

Riziká svalovej vytrvalosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Silový tréning je často predpísaný osobnými trénermi a dokonca aj poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, aby otestovali a posilnili vašu svalovú vytrvalosť. Aj keď získavanie svalov a schopnosť trénovať dlhšiu dobu má svoje zdravotné výhody, môžu existovať riziká, keď zdvíhacie zariadenia nepoužívajú správne techniky, pretrénujú alebo neumožňujú dostatočný čas na zotavenie alebo odpočinok. Zdvíhacie závažia majú mnoho výhod, napríklad zvýšenú hustotu kostí, tónované svaly a znížené riziko chronických chorôb, ale vyplatí sa byť bezpečná a vždy používať správnu formu.

únava

Svalová únava má veľa príčin, ale zvyčajne sa spája s vykonávanou úlohou, napríklad zdvíhaním závaží. Keď zdvíhate priveľa váhy alebo vykonávate priveľa opakovaní, vaše svaly sa vyčerpajú. Výsledkom je, že zásoby glykogénu sú znížené, energia nie je tak ľahko prenášaná do pracovných svalov a energetické fosfáty sa depelujú. Ak sú vaše svaly unavené, nemôžete si vybudovať svalovú vytrvalosť; navyše riskujete zranenie alebo zhoršenie existujúcich zranení.

Zranenia

Zranenia sa môžu vyskytnúť pri použití nesprávnych techník zdvíhania a vy sa môžete ďalej zraniť, ak sa pokúsite cvičiť cez zranenia. Ak sa ihneď nezaujímate o malé zranenia, podľa Clevelandskej kliniky sa môžu objaviť vážne zranenia. Medzi bežné zranenia zdvihákov patrí bolesť chrbta, kolena a ramena. Mnohokrát sa tieto zranenia vyskytujú v dôsledku nesprávneho tréningu, ako je prekrytie chrbta počas zdvíhania nad hlavou, výkyv závažia pre väčšiu hybnosť alebo dokonca odrazenie záťaže alebo tyče z hrudníka počas cvičenia lisom.

Pretrénovania

Aby si vaše svaly mohli vytrvalo vydržať, musia mať medzi intenzívnymi zdvíhacími sedeniami čas na odpočinok. Medzi svadbami dajte svaly 24 až 48 hodín odpočinku. Ak nedáte dostatok času na to, aby sa svalové vlákna liečili a posilňovali, stratíte potenciál budovania svalovej sily a vytrvalosti. Pretrénovanie môže tiež viesť k vyhoreniu, poškodeniu svalov a zraneniam, ktoré by vás mohli odsunúť na niekoľko týždňov.

Dôležité informácie

Vždy venujte pozornosť správnej forme a nevynechajte vaše rozcvičovacie cvičenia. Chladné svaly sú podľa MayoClinic.com náchylnejšie na zranenia ako svaly, ktoré dostali päť až desať minút chôdze alebo aeróbne cvičenie. Neponáhľajte si zdvíhacie cvičenia. Počas cvičení udržiavajte kontrolu a izolovajte tie svaly, ktoré chcete zapojiť, namiesto spoliehania sa na dynamiku cvičenia. Pri tréningu sa správne obliekajte: Noste pohodlné oblečenie, ktoré nepoškodí alebo neošetrí vaše telo a obuv, ktoré majú dobrú priľnavosť a oporu pre vaše chodidlá.