Avíza

Prírodné potraviny obsahujúce acetylcholín

Prírodné potraviny obsahujúce acetylcholín


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Acetylcholín je neurotransmiter, ktorý hrá zásadnú úlohu v chémii mozgu a vo fungovaní nervového systému. Na rozdiel od väčšiny neurotransmiterov, ktoré sú syntetizované z aminokyselín, je primárnym stavebným blokom acetylcholínu cholín, základná živina spojená s vitamínmi skupiny B-komplexov. Čím viac potravín bohatých na cholín budete jesť, tým viac acetylcholínu bude vaše telo produkovať. Vyberte si však jedlo s vysokým obsahom cholínu starostlivo, pretože niektoré majú neprimerane vysoký obsah tuku.

Príznaky nedostatku

Neurotransmitery sa dodávajú v dvoch základných variantoch: excitačné a inhibičné. Acetylcholín je excitačný neurotransmiter, čo znamená, že stimuluje mozog, na rozdiel od inhibičného neurotransmitera, ktorý má upokojujúci účinok. Ako neurotransmiter slúži acetylcholín ako chemický posol, ktorý podporuje také kognitívne funkcie, ako je pamäť a tvorba myšlienok. Ak váš mozog produkuje príliš málo acetylcholínu, najbežnejšími príznakmi sú pravdepodobne pokles pamäti a znížená kognitívna kapacita. Ak vaše telo nestratilo schopnosť syntetizovať tento neurotransmiter alebo ak vám nebola diagnostikovaná Alzheimerova choroba, zvýšenie vašej spotreby potravín bohatých na cholín môže zvýšiť produkciu acetylcholínu a odstrániť príznaky spojené s jeho nedostatkom.

Dôležitosť cholínu

Tak dôležitý je cholín na kognitívne funkcie, že niektorí spracovatelia potravín pridávajú do spracovaných potravín doplnkové množstvá výživnej látky, tvrdí Eric Braverman, MD, autor knihy „The Edge Effect“. Poukazuje na to, že podľa vládnych nariadení USA akékoľvek jedlo s 55 miligramami alebo viac cholínu na porciu sa môže predávať ako „dobrý zdroj“ živiny. Braverman poznamenáva, že pretože veľa potravín bohatých na cholín má vysoký obsah tukov, dieteri môžu byť vystavení nedostatku acetylcholínu tým, že sa vyhnú potravinám s vysokým obsahom cholínu. To možno odvrátiť výberom potravín s nízkym obsahom tuku, ktoré stále obsahujú vysoké množstvo cholínu. Okrem svojej úlohy pri výrobe acetylcholínu je cholín nevyhnutný pre správny metabolizmus tukov. Chronický nedostatok cholínu môže spôsobiť nahromadenie tukov a žlče v pečeni, čo môže viesť k cirhóze.

Odporúčaný príjem cholínu

Odporúčaná denná dávka cholínu pre mužov vo veku 14 rokov a staršia je 550 miligramov. Samice vo veku od 14 do 18 rokov by mali dostávať najmenej 400 miligramov denne a pre deti vo veku 19 a viac rokov je potrebný denný príjem 425 miligramov. Tehotné ženy by mali dostať 450 miligramov denne a dojčiace ženy potrebujú 550 miligramov denne.

Odporúčané zdroje cholínu

V rámci Edge Effect ponúka Braverman niekoľko návrhov na nízkotučné jedlá, ktoré môžu zásobovať cholín, čo potrebujete na udržanie optimálnej hladiny acetylcholínu. V kategórii mäsa, hydiny a rýb odporúča chudé hovädzie, bravčové, kuracie a morčacie mäso, ktoré bolo upravené o všetok viditeľný tuk, ako aj grilované alebo pečené tresky, lososy a tilapie. Spomedzi mliečnych potravín sú zdravým výberom odstredené mlieko, nízkotučné syry, ľadové mlieko, mrazený jogurt s nízkym obsahom tuku, práškové mlieko bez tukov a kyslá smotana a jogurt s nízkym obsahom tuku. Vajcia majú vysoký obsah cholínu, ale namiesto vyprážaných sa rozhodujú pre pečené, uvarené alebo pošírované vajcia. Medzi zeleninu bohatú na cholín patria artičoky, brokolica, brokolica, králik z klíčkov, kapusta a paradajková pasta. Medzi obilninami je vysoký obsah cholínu ovos a pšeničné otruby, ako aj opekané pšeničné klíčky.