Avíza

Normálna dychová frekvencia pre dospievajúcich

Normálna dychová frekvencia pre dospievajúcichWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dýchanie alebo dýchanie je miera počtu úplných dychov odobratých za jednu minútu. Plné dychy sa merajú ako dokončenie jedného inhalačného a výdychového cyklu. Rýchlosť dýchania ovplyvňuje niekoľko faktorov vrátane námahy, kapacity pľúc a celkového zdravia dýchacích ciest. Dýchacie frekvencie sú tiež ovplyvňované vekom a normálny rozsah pre dospievajúcich je odlišný od normálneho rozsahu pre mladšie deti a starších dospelých. Pochopenie rozsahu normálneho dýchania adolescentov je rozhodujúce pre rýchlu identifikáciu abnormálneho dýchania, ktoré môže byť príznakom závažného zdravotného problému.

Normálna rýchlosť dýchania

Normálna rýchlosť dýchania sa meria v pokoji. Keďže dýchanie môže byť ovplyvnené fyzickou aktivitou alebo stresom, na presné posúdenie typickej normálnej frekvencie je nevyhnutné vyhodnotiť počet dychov, keď je človek v pokojnom, uvoľnenom a pokojnom stave. U adolescentov vo veku 12 až 18 rokov sa normálne dýchacie frekvencie pohybujú od 12 do 20 dychov za minútu. Štúdia z roku 2011 uverejnená v publikácii „The Lancet“ hodnotila 69 štúdií, ktoré merali rýchlosť dýchania u detí a dospievajúcich s cieľom určiť presnejšie percentily a rozsahy normálneho dýchania. Zistenia vedcov naznačujú širšiu škálu normálnych mier pre dospievajúcich, s dolnou hranicou 10 dychov za minútu a hornou hranicou 25 dychov za minútu. Ich štúdia objasňuje širší rozsah normálnych dýchacích frekvencií, ako aj variabilitu medzi metódami merania.

Dýchanie podľa veku

Dychová frekvencia sa s vekom ľudí postupne znižuje. S rozširujúcou sa pľúcnou kapacitou sa dýchanie stáva účinnejším a na prenos kyslíka je potrebných menej dychov za minútu. Pľúca tiež vyvíjajú viac alveol, štruktúr zodpovedných za prenos kyslíka v pľúcach do krvných ciev, ktoré ho dodávajú do tkanív celého tela. Dychová frekvencia dojčaťa môže byť až 60 dychov za minútu, zatiaľ čo dospelý človek môže dýchať až občas 10 krát za minútu. Od mladistvých sa dá očakávať, že pri pohybe v puberte prejavia pokles dýchania. Napríklad dospievajúci, ktorý dýcha 16-krát za minútu vo veku 13 rokov, môže vo veku 18 rokov dýchať iba 13-krát za minútu.

Meranie dýchania

Stratégie presného merania dýchania sa líšia. Americká akadémia pediatrie poznamenáva, že dýchanie sa zvyčajne prechádza z primárne umiestneného v bruchu v detstve na primárne lokalizované v horných hrudných svaloch podľa dospievania. Aj keď je možné počítať, koľkokrát brucho stúpa a klesá za jednu minútu, môže byť užitočnou stratégiou pre dojčatá, lekári by mali merať vzostupy a pády hornej časti hrudníka u dospievajúcich, a pohyb môže byť oveľa menej výrazný, a preto je ťažké ho posúdiť. Ďalším aspektom je skutočnosť, že znalosť merania môže mať vplyv na normálne dýchanie, takže počítanie dychov, keď subjekt nevie, je tiež stratégiou. Ak chcete zistiť rýchlosť dýchania u dospievajúceho, spočítajte počet úplných dychov, ktoré sa vyskytnú za 30 sekúnd. Vynásobte číslo dvoma počtom dychov za minútu.

Abnormálne dýchanie

Miera dýchania môže byť mimo normálneho rozsahu dýchania bez toho, aby to naznačovalo problém. Napríklad teenager môže dýchať pomalšie počas hlbokej relaxácie alebo rýchlejšie počas cvičenia. Dýchacia frekvencia v pokoji, ktorá je nad normálnym rozsahom pre dospievajúceho, môže naznačovať respiračnú infekciu alebo zvýšenú úzkosť; nižšia ako normálne dýchanie v pokoji je zvyčajne príznakom ochorenia centrálneho nervového systému. Ochorenia dýchacích ciest sa zvyčajne hodnotia na základe iných problémov s dýchaním, ako je plytké dýchanie, namáhavé dýchanie alebo bolesť alebo ťažkosti pri dýchaní. Akékoľvek príznaky respiračnej tiesne by mal lekár okamžite vyhodnotiť a liečiť.