Avíza

Necitlivé svaly na nohe po tréningu


Viete, že cvičenie je dobré pre vaše zdravie, pretože znižuje riziko zdravotných problémov a pomáha vám kontrolovať vašu hmotnosť. V niektorých prípadoch budete možno musieť prestať pracovať. Ak ucítite otupenie nôh krátko po cvičení, pravdepodobne ste sa zranili a zvyšok vám pomôže zotaviť sa. Inokedy znecitlivenie naznačuje, že je potrebné vyladiť rutinu alebo že máte základný zdravotný problém, ktorý si vyžaduje liečbu.

Aké to je

Znecitlivenie svalov nôh po tréningu vedie k strate citlivosti. To sa môže vyskytnúť súčasne iba na jednej nohe alebo oboch. V mnohých prípadoch znecitlivenie zmizne rýchlo, ale niekedy pretrváva, čo môže naznačovať zdravotný problém alebo zranenie. Pred znecitlivením niekedy predchádza pocit brnenia alebo pálenia. Stále budete môcť pohnúť nohami, ale pravdepodobne nebudete cítiť, že na ne bude vyvíjaný tlak.

Príčiny

Držanie rovnakej polohy počas tréningu alebo opakované pohyby môžu spôsobiť, že vaše nohy po dokončení ostanú znecitlivené. Napríklad, ak držíte drep alebo jogu počas niekoľkých minút, môže sa vyskytnúť dočasná necitlivosť. Dôvodom je spomalenie alebo zastavenie toku krvi do oblasti. Ak počas cvičenia poškodíte nervy na nohe, môže to byť necitlivé. Podľa Medline Plus môže zranenie chrbta tiež spôsobiť necitlivosť nôh. Cievna mozgová príhoda, cukrovka, problémy so štítnou žľazou, určité lieky a nedostatok živín môžu tiež prispieť k zníženiu svalovej citlivosti po cvičení.

Liečba

Ak je znecitlivenie svalov dolných končatín spôsobené spôsobom cvičenia, pravdepodobne nebude potrebné liečbu a krátko po skončení cvičenia zmizne. Zníženie času, ktorý strávite v určitej polohe, pomáha udržiavať adekvátny prietok krvi a môže zabrániť znecitliveniu. Ak však stav pretrváva, lekár bude možno musieť upraviť svoje lieky alebo vás otestovať na zdravotné problémy, ktoré by mohli k problému prispieť. Platí to najmä vtedy, ak máte necitlivosť aj v iných časoch.

Kedy zavolať lekára

Môžete byť v pokušení odpísať znecitlivenie nôh po cvičení viac ako nepríjemnosť ako problém. Môže to však naznačovať vážny zdravotný problém, ktorý si vyžaduje lekársku starostlivosť. Ak je znecitlivenie sprevádzané ochrnutím nôh, stratíte kontrolu nad vnútornosťami alebo močovým mechúrom, vaša reč je rozmazaná, vaše videnie sa zmení, znecitlivenie sa zhoršuje s aktivitou alebo máte závraty, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc, odporúča Medline Plus.