Avíza

Šikmé cvičenia s činkami

Šikmé cvičenia s činkamiWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Šikmé oblasti sú svalové skupiny, ktoré obsahujú dva svaly: vonkajšie šikmé a vnútorné šikmé. Tieto dva svaly pôsobia tak, že sa ohýbajú, laterálne sa ohýbajú a otáčajú chrbticou. Niekoľko cvičení sa dá vykonať pomocou činiek na prácu s prekážkami. Použitie činiek zvyšuje odolnosť voči pohybom a tým ďalej stimuluje svalovú skupinu, čím pomáha zvyšovať svalovú hmotu a svalovú silu. Na cvičenie sa odporúča vykonať tri sady po 15 opakovaní.

Postavený činkový bočný ohyb

Postavený činkový bočný ohyb sa zameriava hlavne na šikmé oblasti so sekundárnym zapojením z kvadratu lumborum, psoas major a erektorovej spiny. Ak chcete vykonať toto cvičenie, uchopte činku v každej ruke a postavte svoje telo vzpriamene. Umiestnite činky po bokoch s natiahnutými rukami. Pružte pravú stranu pásu a pravú činku posúvajte dole. Vytiahnite pravú stranu pásu a dajte pravú činku na začiatok. Cvičenie zopakujte s ľavou stranou.

Bočný ohyb činky

Bočné ohyby činky sú kolísaním predchádzajúceho cvičenia, ktoré pracuje s rovnakými svalmi. Na vykonanie tohto pohybu položte pravú stranu nôh a pás na stroji so 45 stupňovým uhlom. Činka držte v pravej ruke a pravú ruku držte natiahnutú. Posuňte pravú činku nadol ohnutím pravej strany pasu. Posuňte pravú činku nahor do východiskovej polohy roztiahnutím pravej strany pasu. Po vykonaní požadovaného počtu opakovaní na pravej strane zopakujte pohyb s ľavou stranou.

Šikmá krivka nad hlavou

Šikmá kríza horného činka sa zameriava predovšetkým na šikmé oblasti, rectus abdominis a psoas major. Ak chcete vykonať toto cvičenie, ležte tvárou nahor na zemi s kolenami ohnutými a uchopte činku v každej ruke. Umiestnite činky na hruď s natiahnutými rukami. Ohnite pás doľava, zdvíhajte hornú časť chrbta zo zeme a pravú činku posúvajte smerom k ľavému stehnu. Vytiahnite pás smerom doprava, sklopte hornú časť chrbta k zemi a vráťte pravú činku späť na začiatok. Cvičenie zopakujte s druhou stranou.

Opatrenia

Okrem práce s šikmými svalmi musíte tiež zabezpečiť cvičenia, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na iné svaly brucha, napríklad na brucho rekta. Musíte tiež robiť cviky, ktoré fungujú hlavne na dolnej časti chrbta, ako je napríklad erektor spinae. Je to dôležité pre udržanie rovnováhy v jadre, udržiavanie správneho držania tela a minimalizáciu rizika zranenia.