Avíza

Ktorú časť tela ovplyvňujú cvičenia kardio?


Kardio cvičenie, známe tiež ako aeróbne cvičenie, ovplyvňuje vaše svaly, kosti, obehový systém, dýchacie cesty a mozog. Aj keď niekedy kardiovaskulárne cvičenie môže spôsobiť zranenie, celkové výhody kardiovaskulárnej aktivity pre vaše telo sú také rozšírené, že lekári to nazývajú najlepším spôsobom, ako zlepšiť celkový zdravotný stav a duševný stav. Kardio cvičenie zredukuje ukladanie tukov a pomáha v boji proti mnohým typom chorôb, od srdcových chorôb a cukrovky až po rakovinu.

Druhy kardio cvičenia

Kardio cvičenia sú činnosti, ktoré vám sťažujú dýchanie, pretože vaše srdce a pľúca pracujú na dodaní väčšieho množstva kyslíka do veľkých svalových skupín, ktoré používate. Kardio cvičenia zahŕňajú beh, ktorý využíva vaše nohy, a plávanie, ktoré využíva predovšetkým vaše ruky, ramená a svaly na chrbte. Jedným z najlepších kardio cvičení je beh na lyžiach, ktorý využíva vaše nohy a paže pri posilňovaní srdca a pľúc. Počas týchto a iných kardiovaskulárnych cvičení sa vaše malé krvné cievy rozširujú, aby dodávali kyslík pracovným svalom a odvádzali oxid uhličitý a kyselinu mliečnu.

Veľa výhod

Kardio cvičenie stimuluje váš imunitný systém, vďaka čomu ste menej náchylní na vírusové infekcie, ako je prechladnutie. Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb hlásia, že kardio cvičenia majú tiež pozitívny vplyv na vašu myseľ tým, že zaostrujú procesy myslenia. Podľa Mayo Clinic ovplyvňuje kardio cvičenie váš mozog znížením stresu, depresie, úzkosti a napätia. Ihneď po cvičení vaše telo často uvoľňuje endorfíny, prírodné látky znižujúce bolesť, ktoré vám môžu dať pocit pohody.

Vplyv na vaše tepny

Účinok cvičenia na vaše srdce sa často preukáže pokojovým srdcovým rytmom. Po niekoľkých týždňoch srdcového cvičenia si všimnete, že vaša tepová frekvencia ráno - skôr, ako ste vstali alebo mali prvú šálku kávy - bude pomalšia. Toto je znamenie, že váš srdcový sval je silnejší a schopný pomalšie dopravovať krv do zvyšku tela. Kardio cvičenie tiež zvyšuje váš lipoproteín s vysokou hustotou - „dobrý“ cholesterol - a znižuje lipoproteíny s nízkou hustotou - „zlý“ cholesterol - pomáha zabrániť upchávaniu plakov z tepien.

Rýchlosť metabolizmu

Výhody sú tiež pre dýchací systém tela, keď sa vaše pľúca zlepšujú pri prijímaní kyslíka na použitie vo vašich svaloch. Tieto svaly sa stanú pevnejšími a svalové enzýmy sa zlepšujú pri práci s nízkou intenzitou po dlhšiu dobu cvičenia. Vaša rýchlosť metabolizmu - tempo, ktorým spaľujete kalórie - je tiež ovplyvnená kardiovaskulárnym cvičením, pretože sa počas cvičenia zvyšuje a zostáva určitý čas zvýšený.

Spaľovanie tukov

Kardio cvičenie spaľuje tuk, a to môže znížiť váš celkový telesný tuk, ktorý sa ukladá pod kožu, okolo vnútorných orgánov a medzi svalové bunky. Pri cvičení budete najskôr spaľovať glykogén na energiu, ale po 30 minútach sa telo zmení na spaľovanie tukov. Libra tuku obsahuje asi 3 500 kalórií, takže pravidelné a dlhodobé kardio cvičenie má vplyv na zloženie tela. Ak chcete chudnúť, pridaním cvičenia zabránite ochabnutiu tela pri znižovaní telesnej hmotnosti.