Avíza

Tréning Pegboard

Tréning Pegboard


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pegboardy sú školiace nástroje, ktoré pomáhajú užívateľovi rozvíjať silu hornej časti tela. Pegboardy sa najčastejšie vyskytujú v školských telocvičniach, aby pomohli tulákom a zápasníkom, ale môžu sa tiež vytvoriť alebo zostaviť v domácej telocvični. Aj keď sú cvičenia pegboardu podobné bradám alebo horolezectvu, líšia sa tým, že používateľom umožňujú pracovať so svalymi hornej časti tela a chrbta osobnejšie.

Prehľad

Pegboard je jednoduchý cvičebný aparát navrhnutý tak, aby poskytoval silné fyzické cvičenie svalom paží, ramien, predlaktia, rúk, horných častí tela a jadra. Keď držíte v rukách pár kolíkov so šírkou 1 až 2 palce, vyšplháte sa, potom zostúpite, doska pripevnená k vysokej stene.

Pegboard môže mať akýkoľvek tvar alebo veľkosť, ale obyčajne je to štvorec 3 x 3 stopy. Medzi ďalšie tvary drevovláknitých dosiek patria dlhé vertikálne obdĺžniky pre pokročilých lezcov alebo väčšie vodorovné plochy na kývanie zo strany na stranu. Pegboardy majú obvykle 60 až 100 dier, do ktorých je možné umiestniť šplhavý kolík s veľkosťou 6 až 8 palcov.

Výhody

Na rozdiel od horolezectva, neexistujú žiadne vopred stanovené kontaktné body na pegboarde, čo umožňuje oveľa väčšiu slobodu pohybu a môže pomôcť rozvíjať svaly chrbta, ktoré nie sú riešené tradičnými sťahovacími pruhmi a horolezectvom. Okrem toho môžu byť pegboardy navrhnuté pomocou rôznych vzorov, čo používateľom umožňuje cvičiť rôzne svalové skupiny novými spôsobmi.

Pegboard Pullups

Začnite vykonaním tradičného vyťahovania. Ruky umiestnite tak, aby približne zodpovedali šírke ramien, pričom obe ruky držia kolíky v spodnej časti dreveného bloku. S narovnanými rukami nechajte svoje telo visieť z kolíkov. Potom sa potiahnite smerom nahor, až kým hrudník alebo brada nedosiahne rovnakú úroveň ako kolíky.

Počas vykonávania ťahov udržiavajte svoje telo rovno, bez vyklenutia alebo kývania. Keď váš hrudník alebo brada dosiahne úroveň kolíkov, spustite sa do svojej východiskovej polohy. Opakujte podľa potreby. Upozorňujeme, že počas vykonávania ťahov sa vaše nohy nesmú dotýkať podlahy. Pred vykonaním vyťahovania zabráňte prílišnému uvoľneniu svalov v visiacej polohe. Prílišné uvoľnenie môže kĺbom na pleciach spôsobiť veľký stres.

Šplhanie

Začať cvičenie pegboard, ako by ste pullup. Akonáhle si prinesiete hruď alebo bradu na úroveň rúk, vyberte jeden kolík z otvoru a vložte ho do prázdnej diery, ktorá má dĺžku ramena nad vami. Vytiahnite tento kolík a zopakujte s druhou rukou. Najprv to môže byť nesmierne ťažké, ale pri opakovanom tréningu by ste mali byť schopní vyšplhať sa na vrchol pegboardu a potom zostúpiť.

Dôležité informácie

Ak robíte toto cvičenie v domácej telocvični, buďte opatrní pri inštalácii pegboardu. Nainštalujte ju pevne na pevnú stenu, aby ste zabránili uvoľneniu a poškodeniu pegovej dosky. Používajte pegboard iba pod náležitým dohľadom, aby ste predišli zraneniu.