Info

11 Výhody zahrievania

11 Výhody zahrievania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zahrievanie je dôležitou súčasťou každého cvičenia. Pomáha napĺňať vaše telo a myseľ pri práci pred nami a potenciálne znižuje pravdepodobnosť zranenia. Zahrievanie môže byť také jednoduché, ako chôdza na bežiacom páse na pár minút pred začiatkom behu alebo dokončenie série záťažových cvičení s ľahkými váhami. Zahrievanie môže tiež vyžadovať dynamické pohyby, ako sú skoky na zdvíhanie a rotácia jadra, aby vás pripravilo na nasledujúcu aktivitu. Zahrievanie trvá iba päť až 10 minút, ale poskytuje značné výhody.

Kardiovaskulárny a nervový systém

Prvou výhodou zahrievania je to, že pripravuje kardiovaskulárny systém na stimuláciu cvičenia. Keď sú vaše svaly stimulované pohybom, vaše srdce reaguje pumpovaním viac krvi rýchlejšie. Zahrievanie uľahčuje váš kardiovaskulárny systém týmto väčším požiadavkám a bráni príliš rýchlemu zvýšeniu krvného tlaku. Aby bolo cvičenie efektívne a bezpečné, musíte sa pripojiť k telu a mozgu. Zahrievanie pomáha telu pri radení prevodových stupňov z akejkoľvek činnosti, ktorú ste robili pred zasiahnutím do telocvične. Dáte telu vedieť, že by sa malo pripraviť na výbušnejšiu aktivitu, ako to robíte pri šoférovaní v aute alebo pri stole.

Telesná teplota

Vaše telo má lepšiu výkonnosť, keď je teplota tela mierne vyššia. Zahrievanie, najmä skoro ráno, pomáha zvyšovať teplotu tela, takže dochádza k miernemu zlepšeniu výkonnosti. Americká rada pre cvičenie tiež poznamenáva, že pri spaľovaní kalórií môže dôjsť k vyššej účinnosti, keď je teplota vášho tela vyššia.

Plnosť svalov a dodávka kyslíka

Zahrievanie zvyšuje pohyb krvi cez vaše tkanivá, čo vedie k väčšej pružnosti svalov. Elastické svaly sú menej náchylné na napätie alebo roztrhnutie. Zahrievanie tiež pripraví vaše telo na dodanie živín a kyslíka do pracujúcich svalov, aby mohli vykonávať maximum.

Koordinácia

Keď je váš nervový systém pripravený ísť, lepšie komunikuje so svojimi svalmi. Dynamické zahrievanie vrátane pohybov, ako sú pomalí horolezci, výpady a poloha dosiek, je obzvlášť účinné pri príprave centrálneho nervového systému. Keď vaše nervové dráhy jasne komunikujú, vaše telo reaguje s rýchlejšou reakčnou dobou a pohyblivejšími pohybmi.

Duševná pripravenosť

Ak do telocvične prinesiete stres zo dňa, môžete zažiť menej ako hviezdne cvičenie. Stres vás rozptyľuje a spomaľuje. Nezaujímate sa tiež o úlohu, ktorá by mohla byť, čo by mohlo znamenať nedbalý tvar a možné zranenie. Zahrievanie vám môže pomôcť oddeliť cvičenie od zvyšku dňa, takže ste duševne pripravení na dosiahnutie výsledkov.

Cvičenie dlhšie

Vaše telo sa vzdá cvičenia, keď sa v krvi hromadí príliš veľa kyseliny mliečnej. Bez zahrievania sa kyselina mliečna môže rýchlo hromadiť, takže cvičenie sa zdá byť takmer nemožné v priebehu niekoľkých prvých minút. Ak sa však zahrievate, vaše energetické systémy sa prispôsobia zvýšeným požiadavkám a kyselina mliečna sa hromadí menej rýchlo a náhle. Výsledkom je, že môžete pracovať dlhšie a ťažšie.

Spoločná bezpečnosť a aktivácia jadra

Zahrievanie môže zvýšiť rozsah pohybu kĺbov, najmä kolien, bokov, členkov a ramien. Nehybné kĺby obmedzujú vašu schopnosť účinne sa pohybovať, spomaľujú vás a znižujú výkon. Tuhé kĺby sú tiež zraniteľné. Zahrievanie, ktoré zahŕňa chrbticu, glutes, flexory bedra, brušné svaly a chrbtové svaly, vás pripraví na to, aby ste boli počas svojho sedenia stabilný a vyvážený. Táto hlavná príprava tiež pomáha chrániť vaše kĺby pred zranením tým, že vám poskytuje kontrolu nad vašimi pohybmi.

Prekonávanie námietok

Zahrievanie vám môže pomôcť cvičiť v dňoch, ktoré sa vám jednoducho necítia. Ak sa snažíte hovoriť z výletu do telocvične, zaviažte sa na zahrievanie aspoň 10 minút. Ak po 10 minútach stále máte chuť ísť domov, urobte to. Je pravdepodobné, že sa budete cítiť lepšie, ako si myslíte a budete sa cítiť pripravení na pohyb. Zahrievanie vám tiež pomôže vyskúšať telo, ktoré prekonáva chorobu alebo zranenie. Ak si nie ste istí, či by ste si mali naplánovať cvičebné plány, skúste mierne zahriať. Ak sa cítite slabý alebo ak zranenie naďalej pretrváva, preskočte deň.