Avíza

Peronálne šľachy

Peronálne šľachyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Peronálne šľachy, ktoré sú umiestnené za vonkajšou kosťou členku, sú vystavené trhaniu a poraneniu ako iné svaly a šľachy v tele. Príčiny poranení šliach v peroneach zahŕňajú skoky a beh, ktoré sa môžu opotrebovať na šľachách, a vysoké oblúky, ktoré môžu šľachy stresovať. Zranenia, pri ktorých sa chodidlo a kotník môžu prevrátiť dovnútra, môžu mať za následok poranenie peronálnej šľachy. Skôr ako začnete s akýmkoľvek rehabilitačným plánom doma, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Prehľad peronálnych šliach

Šliachy sú vláknité tkanivo, ktoré spája sval s kosťou. Každá noha obsahuje dve peronálne šľachy, ktoré sú umiestnené za členkovou kosťou. Šľachy sú umiestnené vedľa seba, pričom jedna šľacha sa rozprestiera do stredu chodidla, zatiaľ čo druhá sa rozprestiera do oblúka a okolo neho. Tieto šľachy udržujú nohy a členky stabilné a chránia ich pred stresom a výronmi.

Stála teľa Stretch

Tvárou v tvár k stene a položte ruky na stenu tak, aby boli približne v rovine s vašimi očami. Postavte jednu nohu dozadu tak, aby päta bola plochá a druhú nohu v prednej polohe. Nakloňte sa k stene a jemne a pomaly otáčajte zadnou nohou smerom k vám v postoji podobného holubovi. Urobte to, až kým nepocítite, ako sa vaše svalstvo chrbta teľa napína. Podržte asi 15 až 30 sekúnd. Pred presunutím na druhú nohu urobte tri sady; vykonajte tento úsek trikrát alebo štyrikrát denne.

Heel Raise

Postavte sa za pult alebo robustnú stoličku. Zdvíhajte sa na špičku prstov a držte polohu asi päť sekúnd, kým budete používať stoličku alebo pult, aby ste sa udržali v rovnováhe. Ak je to možné, pustite stoličku a pomaly sa sklopte, čo napína šľachy. Vykonajte súčasne tri sady 10 opakovaní na obidvoch nohách súčasne a potom, keď ste silnejší, prepnite na zvyšovanie päty jednej nohy. Toto je posilňovacie aj protahovacie cvičenie.

Uterák Stretch

Posaďte sa na tvrdý povrch, napríklad na lavicu. Natiahnite jednu nohu pred seba a položte uterák okolo chodidla, pričom ruky uchopte za obidva konce uteráka. Uterák by mal byť umiestnený okolo gule vašej nohy a koleno by malo zostať rovno. Udržujte túto polohu 15 až 30 sekúnd a potom odpočívajte. Na každú nohu urobte tri sady.

Zdroje