Avíza

Fyzické aktivity pre každého

Fyzické aktivity pre každého


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Výhody fyzickej aktivity sú všeobecne známe: znížené riziko srdcových chorôb, mozgovej príhody a cukrovky, zvýšená dĺžka života a ochrana pred niektorými typmi rakoviny, osteoporóza, obezita a depresia. Je však cvičenie naozaj pre každého? Áno, je. Zdatní a zdravotne postihnutí ľudia akéhokoľvek veku môžu zlepšiť svoju fyzickú zdatnosť pomocou fyzickej aktivity. Aký typ fyzickej aktivity si vyberiete, je len na vás; je dôležité zvoliť si druh cvičenia, ktorý sa vám bude páčiť, pretože s tým budete väčšia pravdepodobnosť.

Deti

Deti vo veku od 6 do 17 rokov by sa mali každý deň zapájať do najmenej 60 minút cvičenia. Väčšinu času by ste mali stráviť miernou intenzitou, aeróbnou aktivitou - niečo, čo zvyšuje srdcovú frekvenciu a posilňuje kosti, ako sú beh, plávanie, svižná chôdza alebo hry s vysokou energiou, ako sú značky, dodgeball, skákacie lano alebo futbal. Deti tiež potrebujú príležitosti na posilnenie svojich svalov. Nie sú potrebné žiadne váhy - postačí kalistenika, gymnastika alebo lezenie v telocvični s džungľou trikrát týždenne.

Dospelí

Dospelí s telesnou schopnosťou by mali dostávať najmenej 150 minút fyzickej aktivity každý týždeň. To by malo zahŕňať aeróbne cvičenie - činnosti, ktoré spôsobujú zreteľné zvýšenie vašej rýchlosti, napríklad chôdza svižne, beh, turistika, tenis, plávanie, cyklistika alebo fitnes - a aktivity na posilnenie svalov najmenej dvakrát týždenne. A nemusíte sa venovať nijakej činnosti dlhým časom; raz týždenne sa zúčastnite jednej hodiny hodiny aerobiku a neskôr tento týždeň sa vydajte na tri 30-minútové svižné prechádzky alebo jazdy na bicykli. Zdvojnásobte to pre ešte väčšie prínosy pre zdravie. Pamätajte, že každodenné činnosti, ako je kosenie trávnika alebo hrabanie lístia, sa považujú za aeróbne aktivity na strednej úrovni a posilnenie svalov nemusí znamenať výlet do posilňovne; cvičte jogu alebo cvičte ako kliešte a situpy - využívajú vaše telo na odpor.

Starší dospelí

Centra pre kontrolu chorôb radí dospelým vo veku nad 65 rokov, aby sa zapojili do 150 minút aeróbneho cvičenia so strednou intenzitou, pokiaľ neexistujú žiadne obmedzujúce zdravotné podmienky. Vaše srdce bude biť rýchlejšie a budete dýchať ťažšie počas mierne intenzívnej fyzickej aktivity, ale mali by ste byť schopní hovoriť aj trochu. Intenzívna aktivita je v poriadku, pokiaľ máte pozitívny dojem od svojho lekára.

Ľudia so zdravotným postihnutím

Zostať aktívny, dokonca aj so zdravotným postihnutím, môže posilniť vaše srdce a pľúca, tónovať vaše svaly a znižuje riziko vzniku ďalších zdravotných problémov. Určité druhy cvičenia môžu zlepšiť flexibilitu, rozsah pohybu, silu a rovnováhu končatín. Poraďte sa s trénerom alebo poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorý má skúsenosti s fyzickou aktivitou a zdravotným postihnutím, o najlepšom spôsobe aktívnej činnosti.

Individualizovať

Pokyny týkajúce sa fyzickej aktivity sú všeobecné a nemusia byť pre každého správne. Atletický človek môže potrebovať častejšie a intenzívnejšie cvičenie, aby zostal vo forme, ale niekto, kto málokedy cvičí alebo sa zotavuje zo zranenia alebo choroby, bude musieť začať rutinu fyzickej aktivity postupne. Poraďte sa so svojím lekárom a počúvajte svoje telo. Pointa: Podľa Harvardskej univerzity verejného zdravotníctva je akékoľvek cvičenie lepšie ako žiadne, takže „choďte viac, menej sedieť“.