Avíza

Tipy na držanie tela, aby vaše plecia zostali dole


Vaša pozícia je vo zvislej polohe, v ktorej držíte svoje telo, aby ste čelili účinkom gravitácie smerom nadol. Možno ste si vyvinuli zlé posturálne návyky, ktoré môžu spôsobiť alebo zhoršiť bolesť krku, ramien a chrbta. Častým posturálnym problémom je rozdrvenie ramien až k ušiam. Zapojenie sa do určitých cvičení a zmien životného štýlu môže pomôcť tento problém napraviť a podporiť zdravšie a správne držanie tela.

Sedenie a zvýšené plecia

Zdvihnuté alebo zvrásnené plecia sú časté posturálne abnormality, ktoré môžu mať za následok zvýšené bolesti a vyhodia celý postoj z vyrovnania. Podľa Kanadského strediska pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci je zlá poloha tela jednou z najbežnejších príčin zvýšených ramien a bolesti ramien a paží. Stres a ďalšie faktory životného štýlu, ako napríklad vedenie vozidla alebo sedenie na dlhé hodiny, ktoré sa skrývajú pred počítačom, môžu viesť k zlým sediacim pozíciám, najmä ak sedíte na nesprávnej stoličke. Štúdia uverejnená v roku 2004 v časopise „Hand Clinics“ vysvetľuje, že ak je vaše kreslo príliš nízke, vaše ramená a ramená sa zdvihnú, zatiaľ čo ak je vaše kreslo príliš vysoké, vaše ramená sa ohýbajú dopredu. Použitie ergonomického stolného kresla, ktoré umožňuje chodidlám sedieť rovno na podlahe, môže pomôcť pri zlepšovaní polohy sedenia a uvoľnení ramien.

Tipy pre posturálne povedomie

Rozvíjanie posturálneho vedomia je jednou z najdôležitejších zložiek udržiavania správneho držania tela. Správne zarovnanie pri sedení alebo státí znamená, že vaše uši, ramená a boky sú vo zvislej línii. Ak si všimnete, že vaše ramená sú pokrčené a sedíte niekoľko hodín, vstaňte a pohybujte sa. Aj keď to môže byť lákavé, nemali by ste sa pokúšať prinútiť svoje plecia dolu alebo ich ťahať dozadu. Fyzioterapeut Antony Lo v článku pre svoju webovú stránku vysvetľuje, že tlačenie ramien nadol alebo späť spôsobuje väčšie napätie a bolesť. Pri každodenných činnostiach, ako je čistenie zubov, šoférovanie alebo telefonovanie, sa sústreďte na svoju pozíciu. Keď si všimnete, že sa vaše plecia začínajú plaziť smerom k ušiam, vedome uvoľnite a mentálne uvoľnite napätie z tejto oblasti.

Cvičenia na držanie tela

Okrem posturálneho vedomia môže účasť na špecifických cvičeniach a úsekoch držania tela pomôcť zmierniť napätie v ramenách a podporiť uvoľnenejšie držanie tela. Podľa fyzioterapeuta Chad Elmsa sú stlačenia lopatiek jedným z najjednoduchších cvičení, ktoré môžete vykonať, aby ste uvoľnili a posilnili svoje plecia. Toto cvičenie zahŕňa stláčanie lopatiek spolu na 10 sekúnd naraz, niekoľkokrát denne. Iné formy cvičenia, ako napríklad joga, pilates a Alexanderova technika, môžu pomôcť preškoliť všetky svaly, ktoré podporujú správne držanie tela.

Úseky tela

Jednoduché posturálne úseky môžu pomôcť uvoľniť vaše plecia a podporiť lepšie držanie tela. Ľahké natiahnutie môžete vykonať kedykoľvek, keď si všimnete zvýšené napätie ramena. Natiahnite ruky priamo nad hlavu a prikladajte prsty dlaňami smerujúcimi k stropu. Zatlačte ramená preč od uší a natiahnite dlane nahor, akoby ste sa pokúšali dotýkať stropu. Tento úsek vykonajte niekoľkokrát za deň, aby ste natiahli chrbát a celú svoju chrbticu.