Recenzia

Problémy s počítadlom bicyklov


Počítadlá kilometrov sú vždy zabudované do počítačov bicyklov. Meria celkovú ubehnutú vzdialenosť a až 20 ďalších funkcií vrátane denného času, vzdialenosti a rýchlosti. Fungujú tak, že počítajú otáčky kolesa pomocou malého magnetu pripevneného na volante. Údaje z kolesa sa prenášajú do malého počítača pripojeného k riadidlám bicykla, kde sa zobrazujú na malej obrazovke. Problémy sa môžu vyskytnúť v dôsledku zapojenia, batérií alebo iných porúch.

Magnet

Umiestnenie magnetov a senzorov je opakovaným problémom pre počítadlá kilometrov na bicykli. Aby bolo možné presne spočítať otáčky kolies, musí magnet prejsť do niekoľkých centimetrov od snímača. Senzor je umiestnený na vidlici bicykla a magnet je umiestnený na lúčoch. Keď sa koleso točí, snímač sa zaregistruje zakaždým, keď ho magnet prejde. Senzory sú zvyčajne pripevnené k vidlici pomocou malého plastového remienka. Magnety sa pripájajú k lúču pomocou malej svorky. Je veľmi bežné, že sa snímač alebo magnet narazí, posunie ich od seba tak, aby prerušil signál, čo spôsobí, že displej bude z dôvodu nedostatku údajov predvolene nastavený na nulu. Ak obrazovka zhasne alebo sa nepodarí zaregistrovať žiadne údaje, vždy skontrolujte zarovnanie magnetu a senzora. Ak je vypnutá, jednoducho pomocou prstov posuňte magnet a senzor späť na svoje miesto.

Kôň

Obrazovky počítadla kilometrov sú vyrobené pre ľahké odstránenie. Displej sa ľahko vysúva z držiaka a mal by sa odstrániť, ak sa bicykel prepravuje na stojane na bicykel alebo vo vlhkých podmienkach. Montážne zariadenie nie je vždy spoľahlivé a ak je obrazovka narazená alebo nie je správne pripevnená, môže dôjsť k jej vypnutiu a strate. Ak k tomu dôjde počas jazdy, je pravdepodobné, že ju neuvidíte, pretože sa to odrazí po diaľnici. Pred jazdou skontrolujte stabilitu obrazovky kliknutím na ňu dopredu a dozadu, aby ste sa uistili, že je správne pripevnená k držiaku. Na horských bicykloch, ak jazdíte na vetvách alebo vysokých burinách, sa môžu malé palice alebo stonky skĺznuť pod kopec a vysunúť obrazovku z bicykla. Dávajte si pozor na obrazovku, ak jazdíte vo vysokej kefke alebo burine, alebo ju zložte a vložte do vrecka na bicykel alebo do vrecka.

Káblové a bezdrôtové pripojenie

Existujú dva typy bicyklových počítačov - káblové a bezdrôtové. Na káblových počítadlách kilometrov drôt stúpa po vidlici bicykla k riadidlám, kde sa pripája k držiaku displeja. Aj keď niektorí ľudia uprednostňujú stabilitu pevne zapojených počítadiel kilometrov, drôt sa môže stať krehkým a zlomiť sa. Zvyčajne sa to stáva v mieste, kde drôt vstúpi do držiaka. Ďalším problémom s kabelážou je uviaznutie drôtu na konáre, oblečenie alebo iné bicykle. Zapojenie počítadla kilometrov bicyklov by malo byť vždy zaistené páskou, zipsmi alebo jednoducho ovinuté okolo riadidiel alebo vidlíc - nie príliš tesné - ale dostatočne pevné, aby sa zabránilo slučkám a uvoľneným oblastiam, ktoré môžu zachytiť a roztrhnúť drôt.

Bezdrôtové počítače fungujú tak, že prenášajú údaje vzduchom rovnako ako iné bezdrôtové zariadenia. Problémy s bezdrôtovými počítadlami kilometrov zahŕňajú stratu dát, podobne ako prerušený hovor na mobilnom telefóne. Niektorí cyklisti uprednostňujú pevne zapojené počítadlá kilometrov a budú sa zaoberať problémami s vodičmi. Iní majú radi slobodu bezdrôtového pripojenia a budú sa zaoberať výpadkom údajov.

Nesprávny kód

Väčšina počítadiel kilometrov sa prispôsobí takmer každému bicyklu a väčšina má v závislosti od bicykla zabudovaný vzorec pre každú veľkosť kolesa. Keď umiestnite počítač na bicykel, do počítača zadáte kód, ktorý mu hovorí, akú veľkosť kolieska použiť. Počítač používa správny vzorec pre dané koliesko, aby získal správne údaje. Ak zadáte nesprávny kód, údaje budú nesprávne a počet najazdených kilometrov bude vypnutý. Najskôr si to nemusíte všimnúť, ale aj malá odchýlka vo veľkosti kolies spôsobí problémy s ubehnutou vzdialenosťou. Niektoré počítače na bicykli sú kódované pre konkrétne koleso, zatiaľ čo iné nie. Ak sa váš počítač nezhoduje s inými bicyklami alebo najazdenými kilometrami, ktoré ste merali pri cestovaní v aute, váš kód môže byť vypnutý. Kódy sú vždy vytlačené v užívateľskej príručke k počítadlu kilometrov. Skontrolujte to. Ak je vypnutá, zadajte kód pre presné prejdené kilometre.

Batérie

Prevádzka bicyklových počítačov závisí od batérie. Tieto batérie sú veľmi spoľahlivé a vydržia mnoho rokov. Ak však obrazovka začne slabnúť alebo ju nemôžete prečítať na priamom slnečnom svetle, pravdepodobne bude potrebné vymeniť batérie. Je to jednoduchý postup, ktorý môže výrazne zmeniť. Problém je však v tom, že uložené údaje sa často stratia a váš počítadlo kilometrov sa predvolene vráti na nulu, čo vám spôsobí stratu akumulovaného počtu najazdených kilometrov. Existujú počítače, ktoré ukladajú tieto druhy údajov pri výmene batérií; ak je to pre vás dôležité, nezabudnite si kúpiť taký, ktorý ukladá údaje. Ak váš počítač túto funkciu nemá, nezabudnite si upresniť počet najazdených kilometrov po resetovaní počítadla kilometrov novou batériou, aby ste vedeli, ako ďaleko váš bicykel za tie roky prešiel.

Zdroje