Recenzia

Správna mechanika tela pre jazdu na bicykli

Správna mechanika tela pre jazdu na bicykli


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ako väčšina ľudí, pravdepodobne ste sa naučili jazdiť na bicykli ako dieťa, a keď sa naučíte, na to nikdy nezabudnete. Ale či už jazdíte na rekreáciu, súťaž alebo ako udržateľný spôsob dopravy, malé zmeny spôsobu jazdy môžu mať obrovský rozdiel vo výkone. A čo je dôležitejšie, vylepšenie vašej techniky ušetrí vaše kĺby a svaly, aby ste si mohli užiť bezbolestnú jazdu na bicykli v nasledujúcich rokoch.

Mechanika chodidiel

Vaše telo funguje ako kinetický reťazec, čo znamená, že zlé zarovnanie v jednom kĺbe môže viesť k problémom v iných častiach tela. Pretože pôsobíte silou nohami, zlé umiestnenie môže spôsobiť bolesť a zranenie kolien, členkov a achillových šliach. Jednotlivci, ktorí nadmerne vystupujú, čo znamená, že členky sa valia dovnútra, sú zraniteľní najviac zraniteľní. Na pedál je potrebné pôsobiť silou na prednú časť chodidla. Vaše členky by sa nemali zatáčať smerom k rámu bicykla. Aby ste dosiahli optimálnu silu a minimalizovali zranenie, udržiavajte vo všetkých fázach rotácie kľuky medzi nohami a dolnou časťou nohy uhol 90 stupňov. Správna cyklistická obuv a použitie špendlíkových klieští alebo sponiek vám pomôžu dosiahnuť optimálne vyrovnanie chodidiel.

Kolená a boky

Svaly, ktoré vytvárajú silu pri jazde na bicykli, prechádzajú cez vaše boky a kolená a kladú na tieto kĺby veľké napätie. Optimálne nastavenie bokov a kolien je určené vašou polohou v sedle a jeho výškou. Pri sedení sústreďte svoju váhu na vaše sedacie kosti, aby ste nevyvíjali tlak na genitálie alebo na nervy a tepny, ktoré zostupujú od spodnej časti chrbtice. Prispôsobte si bicykel tak, aby váš dosah nespôsobil prevrátenie bokov. Pri cykle by kolená mali smerovať dopredu a koleno by malo byť mierne ohnuté, keď je kľuka v polohe šiestej hodiny. Pokúste sa zachovať rovnomernú kadenciu, vytvoriť dokonalé kruhy a použiť rovnakú silu na obe nohy.

Trup a horná časť tela

Správne umiestnenie hornej časti tela môže šetriť energiu, chrániť chrbticu a podporovať účinné dýchanie. Pri jazde by mala byť vaša horná časť tela uvoľnená. Nezaťahujte päste ani neobracajte ramená. Udržujte neutrálnu chrbticu a krútte plecia dozadu a dole. Ak chcete optimalizovať pľúcnu kapacitu, zhlboka dýchajte cez svoje brucho a nechajte svoju bránicu stúpať a klesať. Situps a pushups môžu posilniť svaly vášho trupu a hornej časti tela, aby poskytovali maximálnu podporu pre dobré držanie tela na bicykli.

Stretch for Balance

Ak pravidelne jazdíte na bicykli, je dôležité pravidelne sa napínať. Z dôvodu jedinečnej polohy tela pre cyklistiku môže zlyhanie napínania viesť k oslabeniu posturálnych nerovnováh a zraneniu. Kľúčovými oblasťami sú teľatá, holene, hamstringy, flexory bedra a prsné svaly. Rozťahovanie dolnej časti chrbta znižuje tlak na medzistavcové platničky. Úseky na krku a ramenách zmierňujú napätie v hornej časti chrbtice. Jóga a pilates sú ideálne cross-tréningové aktivity pre cyklistov, pretože podporujú vyvážené svalové napätie v kĺboch.