Recenzia

Správne vyrovnanie kolien pre bicyklovanie

Správne vyrovnanie kolien pre bicyklovanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Poloha kolena na bicykli je rozhodujúca pre zdravie a výkon. Kolená sa pri správnom fungovaní spoliehajú na vnútorné ohyby, páky, remenice a rovnováhu. Ak sú niektoré z týchto faktorov vypnuté, najskôr si ich nemusíte všimnúť. Ale nakoniec zlé vyrovnanie spôsobí opotrebenie kolena, bolesť v ňom alebo dokonca zlyhanie. Ak je však váš bicykel správne nastavený, vaše kolená by mali bez problémov prejsť tisíce a tisíce kilometrov a pri každom stlačení pedálu by mali byť silnejšie.

Príznaky

Vaše kolená by sa nikdy nemali zraniť počas jazdy ani po nej, pokiaľ nemáte iné základné zdravotné ťažkosti týkajúce sa kolena. Cyklistika sa niekedy používa na liečbu poranenia kolena, pretože má malý dopad. Používajú sa tiež bežkári v mimosezóne na vybudovanie kolennej výdrže a sily. Ak máte akékoľvek pochybnosti o zdraví svojich kolien, lekárska prehliadka môže vylúčiť základné príčiny bolesti kolien. Ak nemáte bolesti kolena, ale váš bicykel sa cíti pomaly alebo ťažko na pedále, môže to tiež naznačovať, že polohy kolena nie sú optimalizované.

Poloha sedadla

Ak vám pri jazde ublíži koleno, je pravdepodobné, že poloha sedadla bude príliš ďaleko dopredu alebo príliš dozadu. Keď sedíte na sedadle s nohami na pedáloch, stred kolena by mal byť priamo nad nápravou pedálu, keď je pedál v horizontálnej polohe úplne v polohe 3 hodiny. Môžete to skontrolovať umiestnením bicykla do trénera. Vyliezť na bicykli. Položte nohy na pedále a otočte jeden z nich do polohy 3 hodiny. Zaveste váženú šnúru zo stredu kolena. Mal by pretínať pedálovú nápravu priamo nadol. Ak je koleno príliš ďaleko dopredu alebo príliš dozadu, posuňte sedadlo dopredu alebo dozadu, až kým koleno nestredíte nad pedálovou nápravou. Ak nemôžete dosiahnuť toto meranie správne, bez ohľadu na to, do akej miery nastavíte sedadlo, bicykel má nesprávnu veľkosť. Získajte iný bicykel.

Výška sedla

Na spodnej časti pedálu by noha nikdy nemala byť úplne rovná. Koleno by malo byť vždy v spodnej časti mŕtvice mierne ohnuté. V ideálnom prípade je ohyb medzi 5 a 10 stupňami. Ak je viac ako 10 stupňov, zdvíhajte sedlovku nahor, až kým sa záhyb nenachádza v dosahu. Ak je menej ako 5 stupňov, sedadlo sklopte, až kým sa záhyb nedostane do rozsahu. Tým sa tiež optimalizuje zdvih pedálu, takže váš bicykel lepšie reaguje. Jeden rýchly spôsob, ako skontrolovať toto meranie: Ak si všimnete, že pri jazde húpate zľava doprava, sedadlo je príliš vysoké. Ak máte pocit, že príliš tvrdo pracujete, nedokážete správne dosiahnuť rýchlosť alebo stúpať do kopca, môže byť sedadlo príliš nízke.

Zarovnanie pedálov

Ak používate pedále, ktoré pripínajú vaše topánky - veľmi bežné na moderných bicykloch - môžete sa spoľahnúť na pedál, aby sa vaše koleno zarovnalo vľavo a vpravo. Pedále, ktoré zaistia vaše koleno v polohe, udržujú vaše kolená smerom dopredu, ale majú tiež malé množstvo plaváka. Pedále, ako je tento, zvyčajne umožnia kolenám uhol asi 6 stupňov zo strany na stranu, čo je v odporúčanom rozsahu pohybu. Tento uhol bude závisieť od vášho štýlu jazdy a vaše nohy si prirodzene nájdu najlepšiu pozíciu v 6-stupňovom plaváku. Ak vám kolená bolia, pretože ich pedál tlačí do správnej polohy, môže si to zvyknúť. Ak to bude naďalej bolieť, bude pravdepodobne potrebné lekárske ošetrenie.