Recenzia

Správna mechanika tlačenia a ťahania tela

Správna mechanika tlačenia a ťahania tela


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

K tlačným a ťahovým pohybom dochádza pri práci, v športe a pri domácich prácach. Bezpečnosť a účinnosť týchto pohybov čiastočne závisí od vašej sily, ale vaše posturálne zarovnanie a mechanika tela zohrávajú ešte dôležitejšiu úlohu. Posúdenie správneho množstva požadovanej sily a prijatie najbezpečnejšieho priebehu pohybu zabráni zraneniam pri tlačení a ťahaní.

Tlačenie

Mnoho ľudí si pamätá, že si pri zdvíhaní ťažkého predmetu ohýbajú kolená, ale nezabudnite to urobiť počas tlačenia a ťahania. Ohýbanie kolien a vtiahnutie brucha do vašich hlbokých svalov jadra chráni vašu dolnú časť chrbta pred bolesťou a zranením. Ak máte na výber medzi tlačením a ťahaním, tlačenie poskytuje bezpečnejšiu alternatívu pre dolnú časť chrbta, pretože vám umožňuje používať svoju vlastnú telesnú hmotnosť pri zachovaní neutrálneho posturálneho zarovnania. Pre maximálnu bezpečnosť sa mierne nakloňte smerom k objektu, ktorý tlačíte.

Ťahanie

Ak je ťahanie predmetu vašou jedinou voľbou, ohnite kolená a položte jednu nohu pred druhú, pričom udržiavajte širokú základňu podpory. Ak budete objekt držať blízko seba, budete mať lepší vplyv na nohy a menej stresu na spodnej časti chrbta. Udržujte priamu chrbticu s rukami blízko tela a chráňte si zápästia tým, že ich budete držať rovno. Ak sa potrebujete otočiť, zmeňte smery chodidlami. Nikdy krútenie chrbtice.

Všeobecné bezpečnostné hľadiská

Predtým, ako sa rozhodnete tlačiť alebo ťahať predmet, posúdte, či je to bezpečné, alebo či potrebujete požiadať o pomoc. Zvážte hmotnosť objektu v porovnaní s vlastnou hmotnosťou a svalovou silou, výšku objektu a prítomnosť pohodlného, ​​ergonomického priľnavosti rúk. Ak je záťaž potenciálne nestabilná, skôr, ako sa o to pokúsite, určte, čo musíte urobiť, aby ste ju stabilizovali. Pred začiatkom vyčistite pohyblivú plochu. Prach alebo nečistoty môžu prekážať plynulosti pohybu objektu.

Svalová nerovnováha

Nerovnováhy medzi tlačením a ťahaním svalov spôsobujú zmätok na mechanike vášho tela. Ak vaše cvičenie kladie dôraz na kliny, lavičky a lisy na nohy, ale zriedka budete vykonávať sťahovania, sedenia v radoch, zatiahnutie za lano alebo kučery, vytvoríte svalovú nerovnováhu, ktorá vás nastaví na zranenie. Tieto nerovnováhy sa prejavujú vo vašej polohe a celkovom vzhľade. Napríklad nadmerne vyvinutá hruď a nedostatočne vyvinutá chrbát vytvárajú skľučovadlo. Slouch sťažuje zapojenie vášho jadra. Nedostatok základnej podpory vás vystavuje riziku pri ťahaní a tlačení.