Recenzia

Správna poloha sedadla pre jazdu na bicykli

Správna poloha sedadla pre jazdu na bicykli


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aj keď vášniví cyklisti budú tráviť čas a peniaze tým, že sa ich cestné bicykle hodia presne na svoje telo, majitelia cvičebných bicyklov by mohli prehliadnuť ich správne uchytenie. Nesprávna poloha sedadla môže poškodiť kolená, namáhať spodnú časť chrbta a spôsobiť nepríjemné trenie a vredy na zadnej strane. Či už jazdíte na spinningovom bicykli, vzpriamenom stacionárnom bicykli alebo ležiacom bicykli pre vaše vnútorné cvičenie, chvíľkové nastavenie vášho sedadla vám poskytne šťastnejšie a bezpečnejšie cvičenie.

Spinning Bikes

Spinningové bicykle majú miesto na sedenie a jazdu podobné cestnému bicyklu. Výška vášho sedadla na rotujúcom bicykli závisí od dĺžky vašej nohy. Nemusíte prelomiť meraciu pásku; stačí nájsť priateľa alebo zrkadlo celej dĺžky, aby ste si mohli pozorovať nohu. Keď je pedál v polohe šiestich hodín, vaša noha v kolene by mala mať v ňom ohyb 25 až 35 stupňov. Ak nie, upravte výšku sedadla. Keď pedál uvediete do polohy troch hodín s loptičkou chodidla v strede pedálu, predná časť kolena by sa mala zarovnávať so stredom pedálu. Ak koleno nie je v jednej línii, nastavte sedadlo dopredu alebo dozadu. Vaše sedadlo by malo byť viac-menej vyrovnané. Niektorí jazdci chcú mierne sklopiť predné alebo zadné sedadlo, ale to môže zaťažiť vaše operadlo.

Vzpriamené sedadlá pre bicykle

Poloha sedadla na stojatých bicykloch je podobná ako pri rotujúcich kolesách. Hlavným rozdielom je, že sedadlo, ktoré je dodávané s najviac vzpriamenými stacionárnymi bicyklami, je široké sedlo s primeraným množstvom vankúša. Aj keď to vyzerá dobre, široké sedadlo môže spôsobiť bolesť nôh, pretože chrbát stehien neustále naráža na okraj sedadla. To spôsobí, že sa budete chcieť posunúť dopredu na sedadlo a núti vaše telo do nepríjemnej polohy, ktorá môže spôsobiť bolesť chrbta. Ak je odnímateľná, vymeňte svoje sedadlo za trochu užšie z obchodu s bicyklami alebo z fitnescentra.

Ležiace bicykle

Ležiace bicykle majú opierku chrbta so širokým korečkovým sedadlom a môžu byť dobrou voľbou pre ľudí s bolesťou chrbta, ak je sedadlo správne umiestnené. Keď sedíte na sedadle a pedáli, vaše kolená by mali zostať v jednej rovine s bokmi alebo nad nimi. Keď je vaša noha na konci pedálového zdvihu, v kolene by malo byť stále ohyb 10 až 15 stupňov. Menej ako toto prehĺbi koleno; viac ako to spôsobí, že sa budete cítiť stiesnení. Keď sa vaša noha dostane na vrchol pedálu, mala by sa vaša noha ohnúť o 90 stupňov v kolene.

Riešenie problémov so sedadlami

Cyklistika by nemala bolieť. Ak sa tak stane, často sa to týka polohy sedadla. Ak koleno bolí, skontrolujte, či vaše sedadlo nie je príliš vysoké ani príliš nízke, a uistite sa, že máte loptu umiestnenú v strede na pedále. Ak sa váš krk alebo ruky cítia unavené, možno sa budete snažiť dostať na riadidlá a musíte posunúť svoje sedadlo dopredu. Bolesť chrbta môže byť spôsobená tým, že vaše sedadlo nie je vo vodorovnej polohe. Ak sa cítite stiesnení na bicykli, váš cvičebný bicykel môže byť príliš malý alebo je potrebné sedadlo umiestniť ďalej od riadidiel. Akákoľvek intenzívna bolesť by mala byť sledovaná lekárom.