Recenzia

Ako spôsobí úder do čeľuste knockout?


Vyraďovací úder, napríklad úder do čeľuste, vedie bojovníka k zemi a robí ho v bezvedomí alebo sa nemôže brániť. Protivník dramaticky vyhrá a dav ho môže milovať, ale KO spôsobuje trauma na hlave, ktorá môže mať za následok zranenie mozgu.

Vysídlenie mozgu

Bojovník, ktorý nedokáže udržať silný úder do čeľuste a je ľahko vyradený, je podľa boxu a trénera zmiešaných bojových umení Ross Enamait bez brady alebo sklenenej čeľuste. Vyraďovací úder zaskočí hlavu dozadu alebo do strany a rozbije mozog proti lebke. Náraz môže traumatizovať mozgový kmeň, čo môže mať za následok stratu kontroly nad motorom. Prívod krvi do mozgu môže byť prerušený.

Sila ofukovania

Náraz na mozog je determinovaný zrýchlením hlavy a jeho silou. Akýkoľvek úder do hlavy môže spôsobiť knockout, nie iba úder do čeľuste. Čím väčšia je sila, tým rýchlejšie sa hlava po náraze otočí a čím viac sa mozog vytlačí a krvné cievy sa stlačia do bodu spôsobujúceho okamžité bezvedomie.

Svaly krku a čeľuste

Ak je súpera prekvapený úderom do hlavy, jeho krčné a čeľusťové svaly sú uvoľnené. Ak je pri náraze vystužený, môže bojovník lepšie absorbovať náraz úderu, čím zníži silu posunu. Niektorí bojovníci majú stabilnejšie čeľuste kvôli anatómii, ktorú zdedili, ale posilnenie svalov krku môže pomôcť lepšie zvládnuť dopad na čeľusť. Podľa autora časopisu Fight Magazine Mike Chiappetta.

Zotavenie

V boxe si technické vyradenie zvyčajne vyžaduje 45 dní voľna, než sa bojovník vráti do ringu, alebo bude náchylnejší k inému vyradeniu. Po jedinom knockoutu, pri ktorom dôjde k strate vedomia, je potrebné zotavenie najmenej 60 až 90 dní. Podľa Britskej lekárskej asociácie je chronické poškodenie mozgu pravdepodobnejšie v prípade opakovaných úderov do hlavy boxera.