Recenzia

Aký je účel hľadiaka na futbalovú prilbu?


Štít, vo futbale, je kus zakriveného plastu, ktorý sa pripevňuje k hráčovej maske a pokrýva oči. Chrániče poskytujú hráčom celý rad výhod, od blokovania slnečného žiarenia po ochranu očí. Sú tiež k dispozícii tónované alebo v predpisoch pre hráčov so zrakovými problémami.

Ochrana očí

Futbalové chrániče môžu chrániť pred zranením očí. Futbalisti riskujú, že budú zasiahnutí futbalom do očí, ako aj nohy a prsty hráčov pri nosení typickej masky, ktorá necháva oči otvorené. Oko zakrýva štít, chráni ich pred údermi a udrie. Podľa výskumných správ z Ohio State University, futbalové priezory dokážu zvládnuť dopad sily približne 562 libier - čo znamená, že sú schopné vydržať prudký úder z kopu.

Korekcia videnia

Futbalové chrániče na predpis sú k dispozícii pre športovcov s menej ako dokonalým zrakom. To umožňuje hráčovi správne vidieť bez potreby okuliarov, kontaktných šošoviek alebo iných korekčných šošoviek. Na rozdiel od okuliarov nie je pravdepodobné, že by šošovka na predpis počas drsnej hry spadla.

Svetlo na filtrovanie

Tónované futbalové priezory môžu futbalovým hráčom pomôcť odfiltrovať jasné slnečné svetlo - podobne ako slnečné okuliare. Za slnečného počasia to poskytuje hráčovi výhodu zlepšením jeho videnia. Môže to tiež prospieť hráčom so svetelnou citlivosťou vrátane fotofóbie. Hráč sa nemusí obávať, že stratí zo zreteľa loptu na slnku alebo že bude dočasne oslepený slnkom, keď má oblečený tónovaný štít.

Skrývanie očí

Tónované futbalové priezory môžu tiež skryť oči hráča pred jeho súperom, takže nevie, kde sa hráč pozerá. Aj keď to môže poskytnúť výhodu v teréne, predstavuje to aj bezpečnostné riziko. Ak je hráč zranený alebo vyradený, osoba poskytujúca prvú pomoc musí byť schopná vidieť hráčove oči, aby správne zhodnotila jeho stav. Z tohto dôvodu zakázali národné kolegiálne atletické združenie a národná federácia štátnych stredných futbalových zväzov tónované priezory.