Recenzia

Aký je účel merania tepovej frekvencie počas cvičenia?


Možno ste si všimli, že v priebehu tréningu si ostatní ľudia berú svoje srdcové frekvencie a pýtali ste sa, čo robia. Vo väčšine prípadov to pravdepodobne nie je len otázka zvedavosti, ale aj to, ako z každého tréningu vyťažiť maximum. Zatiaľ čo niektorí vedci tvrdia, že sledovanie vášho srdcového rytmu je skutočne potrebné len pre najpokročilejších športovcov, ak si to chcete vyskúšať, je tento proces pomerne jednoduchý a jednoduchý.

Základy

Keď zoberiete pulz, zmeráte počet úderov srdca v priebehu jednej minúty. Keď cvičíte, vaše srdce bije rýchlejšie, aby do buniek prinieslo viac kyslíka. To je tiež dôvod, prečo začnete ťažšie dýchať, keď cvičíte - vaše pľúca sa musia častejšie plniť vzduchom, aby prenikli do krvného obehu.

Cieľová srdcová frekvencia

Keď cvičíte, ideálny stav musí byť v rámci „cieľovej srdcovej frekvencie“, ktorá umožňuje telu vyťažiť maximum zo svojho tréningu. Ak ste napríklad v určitej zóne srdcovej frekvencie, budete môcť spaľovať viac tukov, zatiaľ čo byť nad cieľom môže znamenať nadmerné namáhanie a menej účinné cvičenie. Podľa Cleveland Clinic je cieľová srdcová frekvencia pre väčšinu ľudí asi 60 až 80 percent maximálnej srdcovej frekvencie jednotlivca. Maximálna srdcová frekvencia je absolútne najrýchlejší, ako vaše srdce dokáže biť - ktoré zvyčajne klesá s vekom. Podľa kliniky Cleveland by ste nemali cvičiť nad 85 percent svojho maximálneho srdcového rytmu, pretože to môže zvýšiť riziko pre vaše kardiovaskulárne a ortopedické zdravie.

Baseline

Ak chcete určiť cieľový srdcový rytmus, musíte najskôr určiť pokojový srdcový rytmus. Keď to ráno urobíte, položte ukazovateľ a prostredné prsty na obe strany predného potrubia. Ak sledujete hodiny, spočítajte počet rytmov, ktoré cítite za 10 sekúnd, a potom ich vynásobte číslom 6. To je vaša pokojová srdcová frekvencia. Na určenie vášho cieľového rozsahu musíte tiež poznať svoj maximálny srdcový rytmus; muži to môžu urobiť tak, že odčítajú svoj vek od 220 rokov. Napríklad, ak je vám 40, vaše maximum by bolo 180. Podľa vedcov z Northwestern University by však ženy mali vypočítať svoju srdcovú frekvenciu trochu inak; odpočítaním 88 percent veku ženy od 206 rokov.

Kalkulácia

Teraz budete musieť urobiť trochu matematiky, aby ste určili svoju cieľovú srdcovú frekvenciu. Podľa vedcov z University of Montana to môžete urobiť tak, že najprv odpočítate pokojovú srdcovú frekvenciu od maximálnej srdcovej frekvencie. Na príklade 40-ročného s pokojovou srdcovou frekvenciou 80 odpočítajte 80 od 180, aby ste dosiahli 100. Potom toto číslo vynásobte 0,60, takže v tomto príklade by to malo byť 60. Potom pridajte pokojová srdcová frekvencia späť - v tomto príklade pridajte 60 plus 80, aby ste dosiahli 140. Toto je cieľová srdcová frekvencia pre 40 rokov s pokojovou srdcovou frekvenciou 80. Počas cvičenia skontrolujte pulz a skontrolujte, či ste blízko k tomu; ak nie, spomalte alebo zrýchlite intenzitu tréningu tak, aby bol v tomto ideálnom rozsahu.

Zdroje