Recenzia

Prečo sa po odbúravaní hmotnosti znovu objaví zostatok na váhe?

Prečo sa po odbúravaní hmotnosti znovu objaví zostatok na váhe?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Podľa spoločnosti ABC News má priemysel na chudnutie v Spojených štátoch ročné príjmy dosahujúce 20 miliárd dolárov. S 108 miliónmi ľudí každý rok diétou sa toto číslo nezdá byť tak ohromujúce. USA je kultúra posadnutá tukmi a zdá sa, že čím viac je chun shunned, tým sú ľudia tlustší. Keďže jeden z každých troch dospelých v USA je klasifikovaný ako obézny, niet pochýb o tom, že váha je hlavným zdravotným problémom. Mnoho ľudí považuje dočasný úbytok na váhe pri diéte, ale asi 80 percent z nich získava všetky alebo viac, ako pôvodne stratili. Prečo sa tak veľa ľudí zameriava na chudnutie, pretože spadne do pasce odrazených libier?

Hormóny

Telesná hmotnosť, hlad a spaľovanie kalórií sú ovplyvňované hormónmi produkovanými pankreasom, črevami a tukmi. Pri odbúravaní telesného tuku sa u vás objaví pokles leptínu, hormónu, ktorý signalizuje sýtost, a zvýšenia hladiny ghrelínu, hormónu, ktorý vám hovorí, že máte hlad. Ľudia očakávajú, že pociťujú hlad pri diétach, takže táto hormonálna zmena nie je pri diéte takým problémom. Podľa štúdie z roku 2011 v „New England Journal of Medicine“ však tieto hladiny hormónov môžu zostať zmenené celý rok po ukončení diéty s prísnym obmedzením kalórií. Tieto neustále sa meniace hladiny hormónov spôsobujú zvýšený hlad, takže je veľmi ťažké udržať chudnutie.

Dieta s vysokým obsahom tukov

Štúdia z roku 2012 zameraná na „molekulárny metabolizmus“ naznačuje, že diéty s vysokým obsahom tukov môžu tiež viesť k nárastu hmotnosti. Strava s vysokým obsahom tukov môže viesť k dočasnému úbytku hmotnosti, ale je neúčinná na zmenu nastavenej hodnoty telesného tuku obézneho jedinca. Táto nastavená hodnota predstavuje hladinu telesného tuku, ktorý hypotalamus hovorí telu, že by sa mal vrátiť do homeostázy. Mierna strava s nízkym obsahom tuku však bola účinná pri prestavovaní nastaveného bodu telesného tuku a pri prevencii opätovného získania telesnej hmotnosti.

Nezmenené návyky

Najväčším dôvodom, prečo veľa ľudí znovu získa váhu, je zlyhanie v zmene návykov. Jednou z vecí je dočasné obmedzenie príjmu kalórií alebo predĺženie času v telocvični - je to ďalšia zmena trvalého životného štýlu. Pointa je, že ak nezmeníte návyky, ktoré vás priviedli na priberanie na váhe, bezpochyby opäť získate hmotnosť. Musíte si vytvoriť nový spôsob stravovania a premýšľania o jedle. Ak vnímate „zdravú stravu“ ako pozbavenie seba samých, nikdy nebudete šťastní alebo schopní držať sa zdravej a trvalej stravy. Ak však dokážete zmeniť svoj prístup k jedlu, aby ste ho videli ako výživnú výživu, ktorá podporuje vaše telo, a nie ako systém odmeňovania a trestu, nájdete trvalý úspech.

Nebezpečenstvo Yo-Yo diéty

Yo-yo diéty, nepretržitá strata a zisk cyklus najmenej 10 libier, je zlé pre vaše zdravie. Takéto hmotnostné cyklovanie môže skutočne zmeniť vašu fyziológiu. Čím viac diéty ste už používali, tým ťažšie je zbaviť sa hmotnosti. Cyklus zisk-strata-zisk bol tiež spojený so závažnými zdravotnými stavmi, ako je vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, srdcové choroby a rakovina. Extrémna diéta a rýchly úbytok hmotnosti môžu spôsobiť stratu svaloviny, čo znižuje metabolizmus a môže viesť k nárastu tuku. Výsledkom je zle zmenené zloženie tela so zníženou svalovou hmotou a zvýšeným telesným tukom. Okrem fyzických rizík môže byť medziročne aj emocionálne vyčerpávanie. Ľudia sa často cítia akoby zlyhali alebo sa pustili, keď sa odrazili. Na druhej strane to môže viesť k emočnému prejedaniu, čo ešte viac pribúda na váhe.

Predbežné opatrenie

Pred začatím novej stravy alebo programu na chudnutie sa poraďte so svojím lekárom. Ak máte v anamnéze yo-yo diéty, porozprávajte sa s terapeutom, aby ste zistili, ako sa pohybovať okolo problémov spôsobujúcich tento vzorec.

Zdroje