Recenzia

Zotavenie po záťažovom vážení

Zotavenie po záťažovom váženíWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pred zápasom ste trénovali mesiace, potom ste pred zápasom znížili hmotnosť pomocou dehydratácie a diéty, aby ste priberali na váhe. Možno ste stratili 5 percent alebo viac svojej telesnej hmotnosti. Po ukončení váženia je čas obnoviť čo najviac úbytku hmotnosti a obnoviť normálnu hladinu glukózy v krvi a svalových uhľohydrátov. Ak sa zotavíte správne, budete môcť zápasiť čo najlepšie. Ak nie, môžete prísť o ďalší zápas skôr, ako vstúpite na rohož.

Potreba hydratácie

Rehydratácia je najdôležitejším faktorom procesu regenerácie. Odborníci v oblasti športu a výživy, Janet Walberg-Rankin a Craig Horswill z Združenia miestneho zápasu wrestlingov, tvrdia, že vaším cieľom by malo byť spotrebovať 150 percent hmotnosti, ktorú ste stratili. Ak je však váš zápas krátko po zvážení, nebude to možné. Začnite piť toľko, koľko dokážete tolerovať, a potom vypite viac každých 15 minút. Tým sa obnoví hladina vášho krvného objemu a pôsobí proti účinkom redukčnej hmotnosti, ktorá môže zahŕňať zmeny nálady, nedostatok zamerania a únavu.

Čo piť

Musíte nahradiť elektrolyty stratené dehydratáciou, takže čistá voda nestačí. Športové nápoje obsahujúce sacharidy, sodík a elektrolyty sú tou správnou cestou. Dobrý nápoj s obsahom carb-elektrolytov umožňuje vášmu telu čo najlepšie absorbovať tekutiny podľa webovej stránky Rapid Rehydration. Ak nemáte čas na úplnú rehydratáciu, pite toľko, koľko môžete pohodlne tolerovať.

Čo jesť

Aj keď po vážení pravdepodobne hladujete, odhadzovanie všetkého, čo môžete dostať, je chyba. Namiesto toho jete rad malých jedál. Sacharidy sú nevyhnutné na podporu vašich svalov - a na fungovanie mozgu a bdelosť - takže potraviny bohaté na sacharidy sú tým správnym smerom. Nechcete však jesť potraviny s vysokým obsahom vlákniny alebo tuku, pretože sa cítite nafúknuté. Je to preto, že sa ťažko trávia a zostávajú v žalúdku dlhšie. Energetické tyčinky, cereálie, praclíky, ovocie, chlieb s arašidovým maslom alebo plátok syra, čokoládové mlieko, jogurt alebo tekuté náhradky jedla sú dobrou voľbou. Sendvič s čokoládovým arašidovým maslom, odporúčaný na webovej stránke Wrestling Performance Tips, vyrobený s čokoládovým práškovým práškom, prírodným arašidovým maslom a celozrnným chlebom vám poskytne dlhotrvajúcu energiu a chutné ošetrenie.

Upozornenie

Aj keď je redukcia hmotnosti v zápase súčasťou športu, môže byť dosť nebezpečná, najmä ak sa vykonáva pravidelne. Dehydratácia je obzvlášť riskantná. Rapid Rehydration hovorí, že potenie libier by sa malo robiť iba do 12 až 24 hodín od naváženia a malo by byť obmedzené na 5 až 8 percent vašej telesnej hmotnosti. Dehydratácia môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie a svalové kŕče. V závažných prípadoch to môže viesť k zlyhaniu obličiek a smrti. Počas obdobia znižovania hmotnosti sa tiež nechcete vyhladovať. Nedostatok potravy privádza vaše telo do režimu hladovania. Váš žalúdok sa zmenšuje, metabolizmus sa spomaľuje a vy ste unavení. Ak pravidelne musíte schudnúť pred vážením, môžete zvážiť zvýšenie hmotnosti o jednu triedu, aby ste neohrozili svoje zdravie.