Recenzia

Ležiace kolesá Vs. Bežecké pásy pre zdravie srdca

Ležiace kolesá Vs. Bežecké pásy pre zdravie srdca


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pokiaľ ide o zdravie srdca, kardiovaskulárne cvičenia maximalizujú prínos pre zdravie a minimalizujú riziká. Bežecké pásy a stacionárne ležiace bicykle sú dve bežné časti cvičebných zariadení používaných na aeróbne cvičenie a obidve sú účinné na posilnenie srdcového a kardiovaskulárneho systému. Aj keď nie je jasná výhoda ani cvičenia, pokiaľ ide o zdravie srdca, obidva prístroje majú rôzne účinky na vaše telo.

Zóny srdcovej frekvencie

Ako rýchlo vaše srdce bije počas cvičenia, vám dáva silnú indikáciu toho, koľko vynakladáte sami. Americká asociácia srdca všeobecne odporúča, aby sa ľudia počas aeróbneho cvičenia zdržiavali v cieľovej oblasti srdca, aby sa minimalizovali riziká. Táto zóna leží medzi 50 a 85 percentami vašej maximálnej srdcovej frekvencie. Muži môžu nájsť svoj maximálny srdcový rytmus odpočítaním svojho veku od 220 rokov, zatiaľ čo ženy musia odpočítať 88 percent svojho veku od 206 rokov.

Ležiaci bicykel

Väčšina ležiacich bicyklov prichádza s nastaviteľnou úrovňou odporu, takže môžete zmeniť náročnosť svojho tréningu. Rýchlosť úderov srdca bude závisieť od toho, ako rýchlo sašliapnete pedál a ako vysoko nastavíte odpor. Ak chcete pracovať na vytrvalosti, nastavte bicykel na nízku úroveň odporu a cvičte na 65 až 75 percent svojej maximálnej srdcovej frekvencie. Ak chcete pocítiť popálenie svalov, zvýšte odpor a zrýchlite pedál, aby ste sa dostali do vyššej srdcovej zóny. Spodné sedadlo a vodorovná poloha nôh, ktorú ponúkajú ležiace bicykle, oddeľujú od srdca určité napätie, pretože umožňujú krvi rýchlejšie sa vracať do srdca z dolného tela. Z tohto dôvodu má srdcová frekvencia a množstvo spotrebovaného kyslíka, najmä u pacientov s miernou hypertenziou, tendenciu byť na ležiacich bicykloch nižšie ako u iných typov stacionárnych cvičebných pomôcok.

Bežecký

Aj keď nemôžete zmeniť úroveň odporu bežiaceho pásu, môžete zmeniť sklon, ktorý slúži na zvýšenie zaťaženia vašich svalov počas cvičenia. Bežecké pásy vám môžu poskytnúť rovnaké výhody pre zdravie srdca ako pri jazde na bicykli, ale kvôli opakovaným dopadom na vás kladú oveľa väčší stres na členky, kolená a boky.

Kardiovaskulárne adaptácie

Pri častom kardio cvičení na ležiacich bicykloch alebo bežeckých pásoch bude váš kardiovaskulárny systém reagovať fyzickými úpravami. Vaše srdce bude oveľa silnejšie v dôsledku zvýšeného pracovného zaťaženia, čím sa zvýši objem mŕtvice a obsah kyslíka v krvi. Okrem toho sa vaše pokojové srdcové frekvencie znížia spolu s hladinami stresu, krvným tlakom a cholesterolom.