Info

Aké výhody prináša triatlonista?


Triatlony sú preteky, ktoré pozostávajú z behu, plávania a cyklistiky. Podľa svojej dĺžky sú klasifikované ako krátke, stredné, dlhé a ultra. Ultra triatlony sú najviac vyčerpávajúce a zamerané na vážnych športovcov. Pretože všetky tri komponenty triatlonu poskytujú vysoko intenzívne aeróbne cvičenie, školenie pre triatlon ponúka veľa zdravotných výhod.

Chudnutie a svalový tonus

Ak je vaším cieľom chudnutie, školenie pre triatlon môže byť dôležitou súčasťou hádanky. Kým tréning triatlonu nezaručuje úspech - stále musíte sledovať, čo jete a spaľujete viac kalórií, ako si beriete - plávanie, beh a jazda na bicykli sú vysoko efektívne aeróbne cvičenia na spaľovanie kalórií. Okrem toho ľudia, ktorí sa zúčastňujú na triatlonoch, majú všeobecne vyrezávanejšiu postavu ako bežci a cyklisti. Kým bežci a cyklisti majú veľmi silné nohy, ich horné časti tela sú často neprimerané, pokiaľ ide o svalový tonus. Plavecká zložka triatlonového tréningu zaisťuje vyvážené cvičenie hornej aj dolnej časti tela.

Znížený spoločný dopad

Kým triatlony zahŕňajú beh, účasť na triatlone je pre vaše kĺby lepšia ako beh na maratón kvôli plaveckým a cyklistickým prvkom. Plávanie je jednou z najlepších aktivít pre ľudí všetkých vekových skupín a úrovní fyzickej zdatnosti, pretože poskytuje účinné cvičenie, ktoré kĺbom kladie minimálny stres. Na kĺboch ​​je jazda na bicykli ľahšia ako jazda, pretože nejde o činnosť súvisiacu s váhou. Z dôvodu tejto kombinácie aktivít zameraných na nosenie na váhe a na nesúťaženie, ľudia, ktorí trénujú na triatlon, dostávajú výhody oboch, pričom znižujú riziko bolesti a zranenia kĺbov.

Prevencia pred nadmerným používaním

Ak sa športovci venujú výlučne jednému typu činnosti, napríklad behu, majú zvýšené riziko zranení pri nadmernom používaní. Pretože triatlony pozostávajú z troch udalostí, triatlonisti sú vystavení zníženému riziku vzniku nadmerného zranenia, pretože sa od nich vyžaduje kríženie. Podľa Americkej asociácie pre beh ponúka krížový tréning mnoho výhod, vrátane zlepšenej výdrže a atletického výkonu a zvýšenej sily, flexibility a stability. Krížový tréning tiež poskytuje vyváženejšie cvičenie, pretože ľudia pracujú vo všetkých svalových skupinách namiesto opakovaného posilňovania jednej alebo dvoch.

Ste pripravení na triatlonový tréning?

Ľudia, ktorí si stanovia ciele v oblasti zdatnosti, ako napríklad účasť na triatlone, s väčšou pravdepodobnosťou dodržiavajú režim cvičenia. Aj keď sa účasť na triatlone môže zdať skľučujúca, štyri úrovne hospodárskej súťaže zabezpečujú, aby sa každý mohol zúčastňovať s primeraným počtom školení. Ak uvažujete o začatí tréningu triatlonu, obráťte sa na svojho lekára, aby ste sa uistili, že sa môžete bezpečne zúčastniť aeróbnej aktivity bez obmedzenia. Mali by ste tiež zvážiť konzultáciu s trénerom triatlonu, ktorý vám pomôže vyvinúť program bezpečného školenia.