Recenzia

Vzťah medzi veľkosťou tela a flexibilitou


Flexibilita je schopnosť kĺbu pohybovať sa v celom svojom rozsahu pohybu. Aká flexibilná ste, závisí od vášho veku, genetiky, pohlavia a zvykov fyzickej aktivity. Hmotnosť a svalstvo osoby môžu niekedy tiež zvýšiť alebo spomaliť pružnosť, ale nie nevyhnutne z dôvodov priamo súvisiacich s veľkosťou tela.

O flexibilite

Kosti, okolité tkanivo, váš nervový systém a vaše svaly ovplyvňujú schopnosť kĺbu pohybovať sa. Flexibilitu často bránia veľmi tuhé svaly alebo spojivové tkanivá. Štruktúra vášho tela - najmä ako sa kosti vkladajú do konkrétnych kĺbov - môže tiež brzdiť alebo zvyšovať prirodzenú pružnosť. Opakovaný pohyb, ktorý vás nepresunie celým rozsahom pohybu, tiež brzdí flexibilitu. Napríklad bežci majú tendenciu mať pevné hamstringy a boky, pretože pravidelne trénujú v obmedzenom rozsahu pohybu.

Veľkosť svalov

Ľudia, ktorí sú veľkými kvôli množstvu svalovej hmoty, môžu mať obmedzenú flexibilitu z dôvodu svojich tréningových návykov, nie ich veľkosti. Hmotnostný tréning, ktorý vás prevedie obmedzeným rozsahom pohybu, vedie k skráteniu svalových vlákien a pevnému spojivovému tkanivu. Ak trénujete s plným rozsahom pohybu a pravidelne sa natahujete, môžete si zachovať flexibilitu bez ohľadu na to, aký ste svalnatý.

Závažia

Ľudia s nadváhou a obézni nie sú menej flexibilní ako ľudia s normálnou hmotnosťou, pokiaľ nedokážu využiť celý rozsah pohybu svojho tela. Veľmi obézni a obézni ľudia sa môžu občas pohybovať, pretože je to nepohodlné alebo sú mimo tvaru. Nadbytok tuku môže tiež brániť plnému rozsahu pohybu v určitých kĺboch. Byť sedavý spôsobí pevné svaly a spojivové tkanivo, čo znemožňuje flexibilitu, aj keď ste chudí.

Stratégia

Svoju flexibilitu môžete zlepšiť pravidelným a jemným rozťahovaním. Nikdy nenapínajte studený sval - pred napínaním urobte najmenej päť až 10 minút svetelnej aktivity alebo ako súčasť vášho ochladzovania zahrňte napínanie. Počas napínania sa nezdržujte dych a nikdy sa neťahajte do bodu bolesti. Uvedomte si, že niektorí ľudia sú prirodzene pružnejší ako ostatní. Nemusí to súvisieť s veľkosťou, ale s tvarom kostí a dutín kĺbov. Ak trávite 30 minút strečingom najmenej trikrát týždenne, môžete si byť istí, že robíte, čo môžete, aby ste si udržali a zvýšili svoju flexibilitu.